Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie


 

14 marca po raz 11  w naszej szkole obchodziliśmy dzień liczby PI

 

Jest to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Żeby było ciekawiej, obchodzimy je 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Pierwsza impreza odbyła się w 1988 roku w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. Spotkania i eventy związane ze świętem organizowane są głównie w Stanach Zjednoczonych.

 

 Uczniowie podczas lekcji wyznaczali liczbę pi przez  dokładne mierzenie obwodów i średnicy okrągłych przedmiotów i wyznaczanie ilorazu obwodu i średnicy. Tworzyli plakaty, rysowali wycinki kołowe, odcinki kołowe i pierścienie. uczyli się wierszyków pozwalających zapamiętać kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π

 

Jaś o kole z werwą dyskutuje,

 

bo dobrze temat ten czuje

 

zastąpił lidulfinę słowami wierszyka

 

czy ty już odgadłeś

 

skąd zmiana ta wynika?”

 

 

 

π ≈ 3,1415926535897932384626

 

 

 

Kangur Matematyczny

 

 

 

Dziś- 15 marca 2018r w szkole odbył sięmiędzynarodowy konkurs matematyczny KANGUR

 

 w konkursie brali udział:

 

Szymon Sieja Rutkowski,

 

Robert Patała

 

 Rafał Kubik,

 

 Wojciech Hein

 

 Grzegorz Głazik

 

 Przemysław Oczko

 

 Jakub Wolny

 

 Fabian Głowiński

 

 Życzymy wysokich lokat !


 

                NASZE SPORTOWE SUKCESY

 

 MINI PIŁKA SIATKOWA

            W dniu 26.01.2018r. w naszej szkole odbyły się eliminacje grupowe mini piłki siatkowej. Naszą szkołę reprezentowała  drużyna w składzie Michał Erazmus, Bartosz Barylski, Łukasz Ziętek, Dawid Górecki, Karol Sala, Karol Sojka, Dawid Kutek, Mateusz Erazmus, Fabian Głowiński, Michał Adamowicz.  Chłopcy zaprezentowali wysoki poziom gry i wygrali  mecz  z SP 9 w Wodzisławiu Śl.  Jednak w decydującym meczu z SP 1 w Pszowie przegrali w  Tie- breaku.

 

 BADMINTON

            W ostatnim  dniu lutego do rywalizacji w badmintonie na szczeblu powiatowym stanęły dziewczyny. Naszą szkołę reprezentowały Karolina Mitrenga, Emilia Polnik i Martyna Grzenia. Zawodniczki walczyły bardzo dzielnie i ostatecznie zakończyły rywalizację na III miejscu.

 

            W dniu 01.03.18r. w Zespole Szkół w Lubomi odbyły się zawody powiatowe w badmintonie , rocznik 2005 i młodsi . Nasza drużyna w składzie Michał Erazmus, Bartosz Barylski  oraz Mateusz Erazmus  wykazała  się wspaniałą grą i wywalczyła  I miejsce.  

            Chłopcy reprezentowali nasz powiat w dniu 19.03.18 na następnym etapie rozgrywek -  1/4 województwa - gdzie zajęli  II miejsce .

 

             Chłopcy klas VII  brali udział w powiatowych rozgrywkach badmintona w dniu 14.03.2018r. Nasi chłopcy Kamil Wolski i Jakub Szlezak stanęli do rywalizacji z uczniami  rocznik 2004 i starsi. Mimo bardzo dobrej postawy i woli walki  zajęli IX miejsce.

 

 

 

BIEGI   ŁYŻWIARSKIE

            W dniu 08.03.2018r. na lodowisku w Pszowie odbyły sie powiatowe zawody w biegach łyżwiarskich . Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców w składzie - Michał Erazmus, Jakub Wolski, Dawid górecki i Łukasz Ziętek.  Do rywalizacji stanęło 6 szkół z powiatu wodzisławskiego. Chłopcy wykazali się wspaniałymi umiejętnościami łyżwiarskimi , ustąpili jedynie zawodnikom ze  szkoły podstawowej nr 1  w Pszowie i ostatecznie zajęli II miejsce.

WSZYSTKIM NASZYM SPORTOWCOM GRATULUJEMY !!!!!

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ.

 

 Jadwiga Nowak

 

 


 

Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Zapraszamy do włączenia się w akcję!

NASK Państwowy Instytut Badawczy w ramach Dnia Nowych Technologii w Edukacji organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotował internetową zabawę, związaną z wartościowym i bezpiecznym wykorzystywaniem nowych technologii.

21 marca na stronie internetowej
Akademii NASK udostępnione będą quizy, dotyczące bezpieczeństwa różnych narzędzi i usług sieciowych, powszechnie używanych również przez najmłodszych internautów.

Zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie quizy są zaprojektowane z myślą o różnych grupach wiekowych. Dzięki temu w zabawie mogą brać udział nie tylko dzieci w wieku szkolnym, ale również młodzież i dorośli. Quizy można więc będzie wykonać na zajęciach w szkole lub w wolnym czasie w domu, również z udziałem rodziców. Każdy uczestnik zabawy będzie miał możliwość wydrukowania zaświadczenia, potwierdzającego rozwiązanie quizu. Uczniowie klasy 5 za wysłanie zaświadczenia na adres mailowy nauczyciela zajęć komputerowych mają okazję otrzymać dodatkową ocenę!

W ramach zabawy będzie można również zapoznać się z przygotowanymi przez Akademię NASK edukacyjnymi filmy o przygodach zabawnych bohaterów: Plika i Foldera w sieci.

Dowcipna i przystępna dla dzieci treść filmów zawiera wiedzę o zasadach postępowania, które sprawiają, że korzystanie z nowych technologii staje się bezpieczniejsze i bardziej kształcące.

Zabawa będzie dostępna 21 marca przez całą dobę na stronie
Akademii NASK

Monika Morka


 

MIEJSKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS III

 

Dnia 7 marca  2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie odbył się II etap - Miejskiego Konkursu Matematycznego dla klas trzecich.  Wzięło w nim udział 9 uczniów z 3 szkół naszego miasta. Naszą placówkę reprezentowali uczniowie klasy III a:  Wiktor Grzenia i  Paweł Władarz oraz z klasy IIIb – Ewa Kloch. Celem zmagań konkursowych było wspieranie matematycznych uzdolnień dzieci. Uczestnicy rozwiązywali zadania tekstowe oraz łamigłówki matematyczne (20 zadań w ciągu 45 minut).  Uczniowie pełni zapału i  z wielkim zaangażowaniem przystąpili do zadań. Komisję konkursową stanowili nauczyciele, którzy przyjechali z dziećmi. Wszyscy uczestnicy konkursu oddali ukończone zadania w regulaminowym czasie. Jury wyłoniło laureatów konkursu:

                         I miejsce - Wiktor Grzenia – SP nr 2

                         II miejsce - Paweł Władarz – SP nr 2                                                             

                        III miejsce - Paweł Mandrysz - SP nr 3                     

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali  nagrody oraz słodki poczęstunek. Nasi uczniowie, którzy zdobyli I i II miejsce zakwalifikowali się do III etapu – powiatowego, który odbędzie się 15.03.2018 w SP nr 1 w Marklowicach.

 

Gratulujemy zwycięzcom
i życzymy dalszych sukcesów !


Felicja Urbanek   

 

 


                                                                                                      

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem”

Kornel Makuszyński

 

23 lutego uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była Pani Dyrektor Dorota Sobala.

Uczniowie klasy IV b wprowadzili inscenizacją swoich młodszych kolegów w zaczarowany świat bajek i baśni, w czasie której dzieci mogły pochwalić się wiedzą na temat szanowania książek i zasad korzystania z biblioteki szkolnej. Po obejrzeniu przedstawienia nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie oraz zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, gumkę sowę oraz emotikonkę ufundowaną przez Radę Rodziców. Uroczystość zakończono pamiątkowymi zdjęciami.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

 Boguława Konieczny


 

PROFILAKTYKA

 

Uczniowie klas I - VII w dniu 2 marca 2018 roku udali się do Miejskiego Ośrodka  Kultury w Pszowie na spektakle teatralne: KAROLCIA oraz LABIRYNT PRZEMOCY  w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia.
Dzieci z klas I-III obejrzały spektakl pt. „Karolcia”, który opowiadał o dziewczynce, która w czasie przeprowadzki znalazła niebieski koralik. Dzięki magicznemu koralikowi dziewczynka wraz ze swoim kolegą Piotrkiem przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód. Przygody bohaterów uczyły młodego widza, że warto pomagać innym, zasad bezpieczeństwa, jak powinni poruszać się po drodze, jak ważne są światełka odblaskowe, co oznaczają niektóre znaki drogowe, a także pod jakie numery alarmowe należy zadzwonić w różnych zagrożeniach. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem oglądali widowisko pełne wesołych akcji i wspaniałej gry aktorów. Dodatkowo uwagę uczniów przyciągały piękne kolorowe dekoracje przeplatane nowoczesna technologią.
Sztuka  LABIRYNT PRZEMOCY dla uczniów klas IV- VII ukazuje widzom skutki przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej wobec młodych rówieśników. Aktorzy w mistrzowski sposób pokazali jak funkcjonuje we współczesnym świecie przemoc w Internecie oraz jakie mogą być jej konsekwencje w stosunku do osób nią doświadczanych. Przedstawienie to w sposób bardzo interesujący prezentowało aktualne zagrożenia, a co najważniejsze zachęcało młodych widzów  do podejmowania właściwych, pozbawionych przemocy działań. Treści przedstawienia zawierały również informacje  jak zachować się asertywnie i gdzie szukać fachowej pomocy w razie kłopotów.

 

Monika Morka


 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Zgłoszenia uczniów klasy I do Szkoły Podstawowej nr 2                         w Pszowie, przyjmowane będą od 01.03.2018 do 23.03.2018 na podstawie ustawy z dnia 14.12.2016r.Prawo oświatowe (Dz.U.z 2017r.poz 59) oraz Zarządzenia nr BM 0050.8.2018 Burmistrza Miasta Pszów.

 

Zgłoszenia i wnioski dostępne są w sekretariacie SP 2 Pszów i na stronie internetowej szkoły: www.sp2.pszow.pl  W ZAKŁADCE REKRUTACJA


 

 

Zegar

Kalendarz

January 2021
S M T W T F S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31