Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie

PSZOWSKA  JUBILATKA

W kwietniu 2009 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie obchodziła 100-lecie istnienia.

Obchody związane z jubileuszem rozpoczęliśmy 5 kwietnia 2008 roku zjazdem absolwentów.

?Czas  mija, ludzie się zmieniają. Pamięć trwa?.  Takie motto przyświecało obchodom setnej rocznicy ?urodzin? Szkoły Podstawowej numer  2 w Pszowie.  Z tej okazji 5 kwietnia 2008 roku zaprosiliśmy do naszej placówki jej absolwentów. Na uroczystość przybyli ludzie, którzy ukończyli edukację        w szkole podstawowej w  różnych latach. Wielka była nasza radość, kiedy         w progach ?solenizantki? zobaczyliśmy osoby, które rozstały się ze szkołą ? pięćdziesiąt, sześćdziesiąt, a nawet siedemdziesiąt lat temu. Najstarsi nasi absolwenci urodzili się w latach międzywojennych.

W związku z obchodami  stulecia pani dyrektor Bogusława Seemann powitała gości, po czym oddała głos uczniom, którzy wraz z panią Felicją Urbanek przygotowali piękne przedstawienie nawiązujące tematycznie do całej uroczystości. Dzieci odegrały scenki z życia szkoły, zaśpiewały, zatańczyły oraz odczytały historię naszej placówki. Występy wywarły na wszystkich duże wrażenie, o czym świadczyły brawa na stojąco.

Najstarszy absolwent pan Rudolf Grzegorzek

Po przedstawieniu głos zabrał najstarszy absolwent ? pan Rudolf Grzegorzek, który opowiedział przybyłym o szkole z lat 1926 ? 1933.              Pani dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie   i zaprosiła do klas, gdzie przy pięknie nakrytych stołach goście mogli wspólnie wypić kawę, zjeść ciasto, porozmawiać oraz zobaczyć swoje stare dzienniki szkolne.

Spotkanie po latach

Spotkaniu po latach towarzyszyły ogromne emocje. Na korytarzach można było zobaczyć wzruszonych ludzi witających się po wielu, wielu latach. Czas minął, ale Oni nadal pozostali sobie bliscy. Bliska pozostała dla Nich także szkoła. Z dużym zainteresowaniem oglądali więc znajdujące się na korytarzach wystawki zdjęć z minionych czasów, jak również współczesne kroniki szkolne. Mieli także możliwość obejrzenia przygotowanej prezentacji multimedialnej, zawierającej dawne fotografie wraz z ich opisem.

Spotkanie po latach

To było prawdziwe święto szkoły.

28 i 29 kwietnia 2009 roku odbyła się główna część  uroczystości z udziałem zaproszonych gości , uczniów i rodziców, a 4 czerwca odprawiona została  msza św. w bazylice NNMP w Pszowie.

Na uroczystej akademii zaszczycili nas swoja obecnością : senator Antoni Motyczka , poseł Ryszard Zawadzki , poseł Adam Gawęda , Burmistrz Miasta pan Marek Hawel , pani Weronika Lach Witych ? przewodnicząca Rady Miasta , sekretarz Urzędu Miasta pani Alicja Nawrat, Dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium pani Maria Lipińska  z panią wizytator Aleksandrą Derską , Dyrektora ZOPOi K w Pszowie pani Halina Balicka z pracownikami , przedstawiciel ZNP pani Marlena Puzoń , dyrektor PODN pani Grażyna Majchrowska , Dyrektor PPP w Wodzisławiu Śl. Teresa Jakubiak , Ksiądz prałat Józef Fronczek , komendant OSP Pszów Eugeniusz Danielczyk oraz dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych kulturalnych Pszowie.

Wielka była nasza radość , kiedy w progach Jubilatki zobaczyliśmy byłych dyrektorów : Marię Hildebrand , Annę Hibszer i Bolesława Mojżesz  nauczycieli , którzy pracowali w naszej szkole ,emerytów , pracowników obsługi oraz przedstawicieli byłej i obecnej Rady Rodziców na czele z przewodniczącym  Erykiem Grosman.

Goście zostali powitani przez dyrektora szkoły panią Bogusławę Seemann , a kwiatami wyróżniono ? panią Marię Hildebrand ? najstarszego dyrektora , panią Alicję Myśliwiec najdłużej pracującego nauczyciela oraz pana Franciszka Grzegorzek najstarszego absolwenta. Uroczystość uświetniły występy uczniów , którzy pod kierunkiem pani Felicji Urbanek przedstawili historię szkoły przeplataną  zabawnymi scenkami.                                                 Zmienny nastrój od patosu i nostalgii , po humor i żywioł zaprezentowany przez małych ?aktorów?  bardzo się podobał. Były także chwile wzruszenia. Reakcje oglądających były głośne i żywiołowe. Występy artystyczne uczniów nagrodzono  oklaskami na stojąco.

Po części artystycznej zaproszeni goście na ręce Pani Dyrektor złożyli wiązanki kwiatów oraz listy gratulacyjne.

Zaproszeni goście podziwiali wystawy  prezentujące osiągnięcia szkolne , prace plastyczne uczniów , kroniki i albumy ze starymi zdjęciami. Jubileuszowe uroczystości zakończyły się bankietem z tortem urodzinowym. Czas  upłynął w sympatycznej atmosferze , a miłym i wzruszającym wspomnieniom nie było końca

W przygotowaniach do jubileuszu zaangażowani byli wszyscy pracownicy szkoły oraz osoby  które mimo przejścia na emeryturę nadal emocjonalnie związane są ze szkołą.  Ich pomoc była nieoceniona , gdyż są  żywą historią naszej szkoły. Udostępnili stare fotografie , napisali wzruszające i pełne ciepła wspomnienia związane z pracą w szkole.

Praca  przygotowujących obchody jubileuszu znalazła uznanie , podkreślili to w swoich wystąpieniach zaproszeni goście.

Z okazji 100 ?lecia Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie ufundowała tablicę pamiątkową  oraz wydano publikację opisującą  historię i obecną działalność  szkoły.

Zegar

Kalendarz

February 2023
S M T W T F S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28