Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2020

 

            W piątek 25 września, obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Jak co roku, uczniowie Dwójki, zwrócili uwagę na różnorodność językową i kulturową w Europie, starając się zgłębiać wiedzę na temat języków w różnych krajach.

 

W tym dniu wszyscy uczniowie wysłuchali audycji radiowej, przygotowanej przez klasę VIII, dotyczącej historii obchodów tego święta.

 

            Następnie przystąpiono do wykonania zadania, polegającego na wsłuchaniu się w piosenkę Colours of the wind, w której ukryto 20 różnych języków. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem, ale wspólna praca dostarczyła wiele radości.

 

            Panie anglistki oraz pani germanistka przygotowały dla uczniów także wiele quizów i gier językowych. Na lekcjach uczniowie rozwiązywali zadania metodą stacji dydaktycznych, dotyczące min. różnic językowych w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Uczniowie mieli także okazję przetestować swoje umiejętności plastyczne, tworząc wspaniałe, kolorowe plakaty.

 

            Gratką dla klas VII i VIII okazała się lekcja historii, dotycząca wybuchu II wojny światowej,    w języku angielskim,  której podjęła się Pani Barbara Mertas-Mikołajec.

 

            Wszystkim serdecznie dziękujemy za włączenie się w obchody Europejskiego Dnia Języków. Kolejny, już za rok!

 

M.               Janosz-Pawlik

 


 

                                            
SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

           „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena   i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.                 W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

 

 „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.  Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.  W Naszej szkole odbyły się cykle lekcji wychowawczych, połączone z warsztatami i debatami  o tematyce proekologicznej.

 

 Ewa Szurchaj, Danuta Bezuch

 

 

 


Flaga monitująca: Wpisz dalsze działania, a następnie naciśnij klawisz Tab. [ES1]

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

 

  Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. W tym dniu uczniowie klasy 6b wraz ze swoim wychowawcą odkrywali  swoje  talenty, poznawali swoje mocne strony, pobudzali wyobraźnię i wspólnie świetnie się bawili.

 

Monika Morka

 


 

„NARODOWE CZYTANIE”

„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 lekturą „Pana Tadeusza”. Nasza szkoła po raz pierwszy aktywnie wzięła udział w „Narodowym Czytaniu” we wrześniu 2019 roku. Przeczytaliśmy wówczas fragmenty noweli Elizy Orzeszkowej pt. „Dobra pani”. W tym roku wybór organizatorów padł na „Balladynę” – dramat w pięciu aktach Juliusza Słowackiego.

W związku z pandemią koronawirusa i obowiązującymi przepisami sanitarnymi tegoroczna odsłona akcji została zorganizowana w ramach lekcji języka polskiego w klasach starszych. Uczniowie najpierw zostali zaznajomieni z informacjami dotyczącymi: genezy akcji, biografii Juliusza Słowackiego, cech dramatu romantycznego oraz świata przedstawionego w „Balladynie”. Następnie chętne osoby odczytały z podziałem na role fragmenty sceny I aktu II, w której Balladyna razem z Aliną zbierają maliny w lesie. Na zakończenie odbyła się krótka dyskusja mająca na celu wymianę opinii i wrażeń na temat odczytanego tekstu.

Mamy nadzieję, że wspólna lektura "Balladyny" zachęci uczniów do częstszego obcowania z klasyką literatury polskiej.

 


KORONAWIRUS- INFORMACJE

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z BIEŻĄCYMI INFORMACJAMI ZAWARTYMI W LINKU:

https://www.gov.pl/web/edukacja/materialy-informacyjne-dla-szkol-przedszkoli-i-placowek-oswiatowych-dotyczace-profilaktyki-zdrowotnej

 


 

Zegar

Kalendarz

January 2021
S M T W T F S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31