Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie

 

 


"Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?"

 

            W tym roku szkolnym uczniowie klasy IV zostali studentami Uniwersytetu Dzieci w Klasie i biorą udział w ogólnopolskim projekcie zatytułowanym: "Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?".

 

            Podczas cyklu ośmiu inspirujących lekcji realizowanych raz tygodniu na godzinie wychowawczej mieli okazję zobaczyć serię interesujących miniwykładów prowadzonych przez naukowców i ekspertów. Czwartoklasiści uczą się również pracować zespołowo, poszukiwać kreatywnych rozwiązań, a także rozpoznawać co czują inni. Dzięki temu rozwijają swoje kompetencje społeczne, wzmacniają umiejętność nawiązywania relacji z innymi, empatię i świadomość własnych emocji.

 

            Każdy uczestnik projektu, jak na prawdziwego studenta przystało, otrzymał indeks, który potwierdza realizację poszczególnych modułów. Udział w projekcie umożliwia nam wykorzystywanie w praktyce zdobytej wiedzy. Nie od dziś wiadomo przecież, że najlepsze efekty przynosi nauka przez zabawę!

 

Anna Kałusek

 

 

 


SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień to dzień bardzo szczególny, który ma nam uświadomić, ze zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym. Uczniowie naszej szkoły przygotowali się do tego dnia bardzo solidnie. W piątek 20.11.2020r. uczniowie uczestniczący w zdalnych lekcjach mieli dodatki w kolorze żółtym aby szaro-bure dni rozświetlić i dodać im radości!

Chętni uczniowie wykonywali kartki z pozdrowieniami dla swoich kolegów- zdjęcia zostaną wkrótce dodane do galerii. Dziękuję za udział a wydarzeniu! Bądźmy dla siebie życzliwi!

Monika Morka

 


ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

 

Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

 

Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu
w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).

 

Niestety, w dalszym ciągu prawie ¼ polskiego społeczeństwa nadal nałogowo pali papierosy. W ostatnim czasie niepokojące jest palenie e-papierosów, zwłaszcza przez ludzi młodych, dla których e-papieros jest efektownym gadżetem. Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów
w przyszłości.

 

Uważa się niesłusznie, że e-papierosy są mniej szkodliwe , że zawierają tylko nikotynę i parę wodną i wreszcie, że pomagają rzucić palenie tradycyjnych papierosów. Tymczasem aerozol w e-papierosach poza nikotyną zawiera acetaldehyd, formaldehyd, akroleinę, aceton, karcinogenne nitrozaminy i inne substancje negatywnie wpływające na zdrowie ludzkie. Zawartość nikotyny w niektórych e-papierosach jest bardzo wysoka, co może powodować u nastolatków szybki rozwój uzależnienia. Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją także udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

 

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko w ten dzień, ale na całe życie. Uczniowie naszej szkoły przygotowali ciekawe grafiki, które już wkrótce dodane zostaną do galerii!
Dziękuję za udział w akcji!!

 

 

 

Przygotowano na podstawie materiału opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy
z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

 

Monika Morka

 

 


NAUCZYCIELE WSZYSTKICH PRZEDMIOTÓW REALIZUJĄ KOMPETENCJE KLUCZOWE

 

Magdalena Tkacz

 


Serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do akcji!!! Mamy ogromne serce!!!

„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka” (Ks. Mieczysław Maliński).
Świat potrzebuje dobra, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc dla naszej wspaniałej uczennicy Zosi.
Zosia to dzielna wojowniczka, która od wielu lat pokazuje jak należy traktować wroga!
Połączmy swoje siły, wpłacajmy!
Każda złotówa ma sens i zwiększa szanse na wygraną, która jest blisko!
Dzienny koszt jednej tabletki to 400zł!Nie pozwólmy na to, aby zabrakło Zosi dnia bez leku...

https://www.siepomaga.pl/zosia-jendrysik


 

Zegar

Kalendarz

January 2021
S M T W T F S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31