Sprawozdania finansowe za rok 2020 Bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa do bilansu, fundusz jednostki umieszczone zostały na stronie Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Pszowie.

Wiersze z odzysku, czyli poetycki recykling

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Poezji. Święto to ma na celu promocję czytania, tworzenia i publikowania poezji na całym świecie.

Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie postanowili zabawić się w prawdziwych poetów i podjęli się stworzenia tzw. "wierszy z odzysku". Poetycki recykling, bo tak inaczej nazywa się ta zabawa polega na kreatywnej dekonstrukcji wybranego tekstu literackiego i stworzeniu zupełnie nowej treści.

Zadanie wymagało od uczniów uważnego wczytania się w oryginalny utwór, ale stało się również okazją do świetnej zabawy. W końcu w każdym z nas drzemie dusza artysty!

A. Kałusek

SKARPETKOWE WYZWANIE!

Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę.
Data 21 marca też jest symboliczna- ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21.
Ci ludzie, choć mają coś ekstra, wcale się tym nie chełpią!

Przyłączamy się do akcji #skarpetkowewyzwanie

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE OD DNIA 22.03.2021r.

INFORMACJA DLA ÓSMOKLASISTÓW

APEL DO RODZICÓW I OPIEKUNÓW !!!

Nadchodząca wiosna to dobry moment na zmiany,

warto dobrze się do niej przygotować.

Pierwsze dni nie są szczególnie optymistyczną jej zapowiedzią.

Jednak niezależnie od tego, jak dokuczliwa potrafi być jeszcze aura, to już ostatnie dni zimy. Przedwiośnie to dobry moment, żeby zregenerować zmęczone zimą ciało i umysł. Zrób dla siebie coś miłego, coś o czym nie możesz zapominać niezależnie od pory roku. Wygospodaruj trochę czasu na przyjemności i spędź go tak, jak lubisz, po prostu ciesz się wiosną.

Zimą chętniej siedzimy pod kocem, niż decydujemy się na aktywność fizyczną. Warto zatem przemyśleć strategię powrotu do dobrej kondycji.Jeśli zauważyłaś, że zimą grzały cię nie tylko grube swetry, ale też kilka dodatkowych fałdek, których masz ochotę się pozbyć, pomyśl o treningu. Dodatkowy ruch nie musi być przykrym wyrzeczeniem. Wybierz coś,

co sprawi ci przyjemność: taniec, aerobik, siłownia, bieganie, basen,

czy po prostu spacery na świeżym powietrzu. Wybór jest ogromny,

aktywność fizyczna pobudza wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia).

Ruszaj się, codziennie postaraj się wyjść na krótki spacer. W marcu słońce jest już dosyć wysoko. Ruch w połączeniu ze świeżym powietrzem,

to wiosenna mieszanka idealna. Wiosna to coraz więcej słońca, ale również moment przesilenia i osłabienia organizmu.

Zweryfikuj swój sposób odżywiania.

Zastanów się, czy twoja dieta jest dostatecznie bogata w warzywa i owoce.

Codziennie jedz zielone warzywa szpinak, jarmuż, brokuły, rukola, sałata.

Pij soki warzywne, szczególnie te zielone – z jarmużu, szpinaku, ogórka.

Warzywami  zastąp ciężkie potrawy mięsne i nabiałowe.

Dobra wiadomość:

nowa dostawa świeżych wiosennych warzyw już wkrótce!

Zacznij więcej pić, nawodnienie organizmu to podstawa.

Pij wodę, najlepiej w temperaturze pokojowej.

Spożywaj kasze jaglaną i gryczaną. Po zimie to naprawdę ważne. Dzięki temu twoja skóra, włosy i paznokcie będą silne, zdrowe i lśniące.

Zrezygnuj z  cukru i słodyczy zastąp je suszonymi owocami i orzechami.

Poszukaj pierwszych oznak wiosny w swoim otoczeniu.

Każdy pretekst do wyjścia na spacer jest dobry J

Wietrz mieszkanie i szkolną klasę, ciesz się wiosennym powietrzem.

Nie przegrzewaj organizmu, uważaj żeby się nie przeziębić. Nie bez powodu stare przysłowia mówią że „w marcu jak w garncu”,a„kwiecień plecień,

bo przeplata trochę zimy trochę lata”.

Ubieraj się odpowiednio do pogody. Bądź przygotowany na jej zmienność.

Pozdrawia  pielęgniarka szkolna

Konkurs z okazji Dnia Świętego Patryka

Do dnia 17 marca trwa konkurs z języka angielskiego związany z patronem Irlandii, czyli św. Patrykiem. Prace konkursowe należy składać (lub przesłać poprzez aplikację Teams) anglistom. Zapraszamy do udziału w konkursie. Szczegóły tutaj: https://view.genial.ly/603ea242a0174c0d163418fe/interactive-content-konkurs-z-nagrodami-dzien-swietego-ptryka

Michalina Janosz-Pawlik

XVI edycja programu InstaLing

W lutym uczniowie naszej Szkoły, ponownie przystąpili do kolejnej edycji programu Insta.Ling. W tegorocznej edycji uczestniczą uczniowie klas IV-VIII.

InstaLing to platforma edukacyjna, dzięki której uczniowie w szybki sposób przyswajają słownictwo poznane na lekcjach języka angielskiego. Kluczem do sukcesu jest systematyczna praca w programie, dzięki czemu uczniowie są w stanie utrwalać słownictwo i zapamiętywać je poprzez kilkuminutowe, codzienne sesje.

Michalina Janosz-Pawlik

November 2021