Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie

 

 


Historycznie w SP2

Od początku bieżącego roku szkolnego w naszej szkole realizowanych jest kilka projektów mających za zadanie przybliżyć uczniom z ważne wydarzenia z dziejów naszego narodu. We wrześniu szkoła przystąpiła do projektu: "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!". Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W jego ramach uczniowie klas 7 i 8 obejrzeli film „Nie zabierajcie nam mamy” dotyczący losów kobiet i ich rodzin podczas stanu wojennego oraz wzięli udział w konkursie: „Stan wojenny we wspomnieniach moich bliskich”. Przeprowadzono lekcje historii z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie na bieżąco przygotowują prace związane ze stanem wojennym. Na terenie szkoły prezentowana jest wystawa „Stan wojenny 1981-83”. W grudniu będzie zorganizowany konkurs wiedzy o stanie wojennym.

W szkole realizowano projekt "BohaterON - włącz historię". Przeprowadzono warsztaty o tematyce związanej z powstaniem warszawskim. W szczególny sposób uczniowie uhonorowali żyjących jeszcze powstańców wykonując dla Nich samodzielnie przygotowane laurki z życzeniami. Wykonywano je na godzinach wychowawczych lub w domu. Wykorzystano program i scenariusz lekcji "Co za historia" w klasach 7 i 8. Wykorzystano także materiały Muzeum Powstania Warszawskiego.W ramach akcji "Szkoła Pamięta" uczniowie zapalili znicze przy mogile, w której spoczywa m.in. ponad 70 Polaków ofiar niemieckiego obozu dla wysiedlonych Polenlager 58 z lat 1942-43. Ich pamięć uczcili także wspólną modlitwą. Klasa 5 oraz klasy 7a przy mogile a 7b oraz 8 a,b podczas lekcji poznali historię Polenlagru 58 a także Charlottengrube – niemieckiego nazistowskiego podobozu Auschwitz-Birkenau, zlokalizowanego w Rydułtowach. W okresie poprzedzającym Święto Odzyskania Niepodległości przypominaliśmy sobie pojęcie narodu, elementy polskiego dziedzictwa narodowego a także drogę Polski do niepodległości. Zorganizowano warsztaty „Niepodległość uskrzydla”. 10 listopada o godzinie 11.11 przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” wspólnie śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego.”

 

Grudzień będzie miesiącem, w którym głównie zajmiemy się historią regionalną oraz zwyczajami związanymi z Bożym Narodzeniem na Górnym Śląsku.

Barbara Mertas- Mikołajec


 

DYREKTOR SZKOŁY DOROTA SOBALA

 

Konsultacje dla rodziców:

 

Każdy wtorek w godzinach: od 15.30 do 16.00

 

wtorek – raz w miesiącu w czasie konsultacji                od 15.30 do 17.00

 

 

 

Sekretariat  szkoły czynny codziennie :                                   od 8 do 15.00

 

 

 


WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNE

Informujemy o aktualnych propozycjach w ramach Projektu Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego dla Uczniów, Rodziców i Nauczycieli realizowanego ze środków MEiN. Powstała Platforma Specjalistyczno-Doradcza stale się rozwija i aktualnie w jej ofercie proponuje się następujące formy wsparcia: 

·         prowadzenie bezpłatnego doradztwa psychologicznego i pedagogicznego dla uczniów, rodziców, nauczycieli i specjalistów w m. in w następujących obszarach:

o    wsparcie emocjonalne i informacyjne w bieżących trudnych sytuacjach dzieci, młodzieży i dorosłych

o    rozwiązywanie problemów wychowawczych z dziećmi i młodzieżą,

o    praca z zespołem klasowym,

o    przezwyciężanie trudności w komunikacji i w relacjach,

o    przewlekły stres,

o    wsparcie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

o    i inne

·         prowadzenie bezpłatnych szkoleń online dla nauczycieli, rodziców i specjalistów - trenerzy są z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz w prowadzeniu szkoleń dla rodziców i nauczycieli). Szkolenia są online, ale powadzone metodą warsztatową w kontakcie. Aktualnie w ofercie jest łącznie kilkadziesiąt szkoleń z następujących obszarów:

o    Budowania wspierających relacji z uczniem

o    Wzmacnianie odporności psychicznej

o    Wykorzystania relacji socjoterapeutycznej w codziennej pracy wychowawczej

o    Komunikacji empatycznej opartej o porozumienie bez przemocy,

o    Rozwiązywania sytuacji konfliktowych

o    Radzenia sobie z trudnymi emocjami jak złość, wstyd, poczucie winy,

o    Kompetencje głębokie w pracy nauczyciela

o    Pomoc uczniom z krótkowzrocznością

Wkrótce oferta poszerzy się o następujące obszary:

o    Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

o    Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole

o    Rozwijanie warsztatu metodycznego nauczycieli i wychowawców

o    Profilaktyka zachowań ryzykownych i uzależnień behawioralnych

o    Edukacja domowa

o    i  inne

 

Wszystkie szkolenia i konsultacje w ramach poradnictwa są online i  bezpłatne. W każdym tygodniu poszerzana jest oferta szkoleń i dostępnych specjalistów.
Na czasie min
. 8 godzin dziennie jest dyżur osób służących informacją na temat programu i platformy (w tym wspieranie w procedurze logowania, zapisu na szkolenia oraz nawigacji po stronie).

 


 

Zegar

Kalendarz

November 2021
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30