Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie

Jak co roku zachęcamy uczniów naszej szkoły do przyłączenia się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy-Uczennice Samorządu Uczniowskiego aż do piątku 8.01.2016r. będą odwiedzały klasy z puszką prosząc o wsparcie dla WOŚP. Każdy kto wspomoże akcję otrzyma serduszko!

Szczegóły akcji: http://www.wosp.org.pl/final


 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

RADA RODZICÓW ORGANIZUJE ZABAWĘ KARNAWAŁOWĄ W DNIU 23.01.2015r.

ZAPISY W SEKRETARIACIE SZKOŁY LUB U PANI PRZEWODNICZĄCEJ RADY RODZICÓW.

ZAPRASZAMY!!


 

INFORMACJA O DYŻURACH

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie informuje, że w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych (23.12.2015r., 28.12.2015r., 29.12.2015r., 30.12.2015r., 31.12.2015r.) w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie odbywają się dyżury w świetlicy szkolnej od godziny 7.30


 

JASEŁKA 2015

Maleńka miłość w żłobie śpi, 
Maleńka Miłość przy Matce Świętej. 
Dziś cala ziemia i niebo lśni 
dla tej Miłości maleńkiej...
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również  dzieci. JASEŁKA  w  wykonaniu  uczniów wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Dzieci w przepięknych strojach występowały przed kolegami szkolnymi a następnie przed zaproszonymi gośćmi. Salę zdobiła piękna dekoracja. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć niesamowite wrażenia z pięknym przesłaniem. Kolorowe postacie z różnych bajek: „Jaś i Małgosia”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, w ramach projektu „Książki naszych marzeń”  zaprosiły widzów do zaczarowanego świata baśni i bajek. Postacie przypomniały, że to właśnie książki zawierają wiele cennych życiowych rad. Dzieci powinny doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

Wszyscy w skupieniu obejrzeli jasełka, które w doskonały sposób odnosiły się do współczesności, przypominając o tym, co najważniejsze : o rodzinie, przyjaciołach miłości, szacunku dla ludzi i gotowości niesienia pomocy. Gra małych aktorów  była  pełna otwartości, szczerości,  prostoty i ciepła.


WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZĄ UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W PSZOWIE

 

 

Tekst opracowały panie Bogusława Konieczny i Monika Morka

 


 

WYSTAWA  KSIĄŻEK NASZYCH MARZEŃ

11  grudnia 2015r. w pracowni polonistycznej i szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawa blisko 100  książek zakupionych w ramach  programu „Książki naszych marzeń". Większość tytułów to propozycje naszych uczniów. Podczas wystawy dzieci wszystkich klas mogły wziąć nowe książki do ręki, przejrzeć je, zapoznać się z krótką recenzją. Prezentacja zaciekawiła wielu uczniów, którzy z zainteresowaniem szukali w nowościach książek dla siebie. Największą popularnością cieszyły się nowe wydania „ Harrego Pottera” , „ Dziennika cwaniaczka”, „ Charliego i fabryki czekolady” a także „Bolka i Lolka” w nowej odsłonie czy przygód  Miziołków. Wszyscy starsi uczniowie ucieszyli się, że będą mogli przeczytać „Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki. Młodszym dzieciom szczególnie przypadły do gustu przygody Franklina oraz Martynki. Dzieci z niecierpliwością czekały na dzień, w którym mogły wypożyczyć książki do domu.

Życzymy im przyjemnego czytania i zapraszamy do szkolnej biblioteki!

Tekst opracowała pani Iwona Krzykała


 

MIKOŁAJKI 2015

Niesamowitą niespodziankę zrobił uczniom naszej szkoły Święty Mikołaj,

który zjawił się podczas apelu na holu w dniu 7.12.2015r.

Rada Rodziców ufundowała słodki poczęstunek dla każdego ucznia a

klasy młodsze obejrzały w tym dniu film animowany.

Starsi uczniowie spotkali się z podróżnikiem, panem Arkadiuszem Sycha, który przekazał im cenne wiadomości uzyskane podczas odległych wypraw oraz zaprezentował liczne zdjęcia, które zachwyciły wszystkich uczestniczących w prelekcji.

Tekst opracowała pani Monika Morka

 

 


 

 

 

 

WYSTĘPY W PARKU JORDANOWSKIM

 

 

Grupa teatralna oraz zespoły taneczne miały okazję zaprezentować swoje umiejętności na jarmarku,

który odbył się 5.12.2015r. w Pszowie.

Uczniowie pięknie wystąpili, umilając czas przybyłym na jarmark ludziom zarówno z Pszowa, jak i z okolicznych miast.

 

Tekst opracowała pani Monika Morka

 

 


 

 

W dniu 2.12.15 r.do naszej szkoły przybyła pani S. Kolorz. Pani Stefania opowiadała uczniom naszej szkoły o Ziemi Świętej o śladach, które zostawił Jezus.

Najważniejsze, co uświadomili sobie uczniowie oglądając zdjęcia to, to, że miejsce ,w którym należy szukać Jezusa jest serce każdego z nas.

Tekst opracowała pani  Grażyna Mojżysz

 

 

 


 

„KSIĄŻKI  NASZYCH MARZEŃ”

Nasza szkoła bierze udział w  projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń” . Głównym celem programu jest wzbogacenie oferty książek bibliotek szkolnych o atrakcyjne dla uczniów tytuły, promocja czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

W czerwcu w ubiegłym roku szkolnym zebraliśmy propozycje książek, które dzieci chciałyby znaleźć na półce w naszej bibliotece szkolnej. Za pieniądze z programu szkoła zakupiła książki za kwotę 1628,56 zł, które nie są podręcznikami. Książki te swoją fabułą mają rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.

W ramach programu realizowane będą wystawy, lekcje biblioteczne, przedstawienia teatralne na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem. Odbędzie się spotkanie z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci. Przewidziana jest również współpraca biblioteki szkolnej z  biblioteką publiczną. Biblioteki wspólnie zorganizują spotkanie z twórcą literatury dziecięcej i młodzieżowej jako wydarzenie służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.

Tekst opracowała pani Bogusława Konieczny


Wszyscy uczniowie 1.12.2015r. przynieśli czerwone wstążki i na wybranych lekcjach dowiadywali się:

Co to jest HIV i AIDS?
HIV jest skrótem dla angielskiego określenia dla wirusa wywołującego brak odporności immunologicznej /Human Immunodeficiency Virus/.

Nasz organizm wyposażony jest w mechanizm obronny – system immunologiczny, który zwalcza atakujące nas infekcje oraz choroby.

HIV powoli osłabia ten system, aż do jego ostatecznego zniszczenia. Wirus może przez wiele lat dokonywać uszkodzeń w systemie immunologicznym, zanim osoba zakażona zacznie chorować.

Osoba żyjąca z HIV może mieć dobre samopoczucie i nie wiedzieć nawet o tym, że jest zakażona wirusem. Zakażenia HIV nie można rozpoznać po wyglądzie!

 

Jak możemy się zarazić HIV?
Żeby kogoś zakazić, wirus musi pokonać naturalne ochronne bariery ciała, do których należ skóra i śluzówki. Możliwości do inwazji wroga stwarzają skaleczenia, otarcia, uszkodzenia śluzówek. Najczęściej do zarażenia dochodzi przez krew, dlatego pilnuj swoje dziecko, aby nie użwało cudzych szczoteczek do zębów, pilników do paznokci, uważało na możliwość skalczeczenia cudzą maszynką do golenia, czy innym przedmiotem codziennego użytku, którym łatwo się zranić. Przestrzegaj dziecko, aby nie podnosiło z ulicy igieł i strzykawek, kawałków potłuczonych butelek, czy jakiegokolwiek innego szkła. Jeżeli wyjeżdzasz na wakacje do krajów, gdzie stan sanitarny oraz poziom służby zdrowia jest bardzo niski, a dziecko z jakiś powodów trafi do szpitala uważaj podczas przetaczania krwi czy podawania leków krwiopochodnych. Podczas ciąży, porodu czy karmienia również może dojść do zakażenia dziecka HIV, gdy matka jest nosicielką wirusa. Wirusem można się zarazić poprzez niezabezpiecznone stosunki seksualne, o czym dzieci powinny się dowiedzieć w późniejszym wieku od swoich rodziców.

Jak nie możemy zarazić się wirusem HIV?
1) W przeciwieństwie do grypy wirus HIV nie jest przenoszony przez kaszel czy kichanie.
2) Nie można zakazić się przez ukąszenie owada.
3) Nie zarazimy się od psów, kotów i innych zwierząt domowych.
4) Nie dojdzie do zakażenia przez łzy lub ślinę.
5) Nie można się zakazić przez codzienny kontakt:
podanie ręki, deskę sedesową, zwyczajowy pocałunek
wspólne używanie naczyń stołowych, sztućców, serwetek, wspólne używanie bielizny pościelowej, wspólne mieszkanie z nosicielem wirusa HIV, wspólną pracę, wspólne spożywanie posiłków czy łzy.
6) Nie zarazimy się podczas masażu, oddając krew, używając nowych lub prawidłowo sterylizowanych igieł.

 

Tekst opracowała pani Monika Morka

 


 

Projekt klasy III

„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”

Klasa III bierze udział w projekcie Fundacji Banku Ochrony Środowiska „Zdrowo jem, więcej wiem”.  Projekt ten ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Działania związane z jego realizacją koncentrują się wokół troski o zdrowie młodego pokolenia.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

W sezonie jesiennym w ramach działań projektowych w klasie III zostały przeprowadzone m. in. zajęcia lekcyjne „Smacznie – zdrowo – kolorowo”, których celem było uświadomienie dzieciom, że warzywa i owoce mają dużą wartość odżywczą, a ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna. Trzecioklasiści poznali również wybrane witaminy i dowiedzieli się, jaki jest ich wpływ na organizm człowieka.

Podczas kolejnych zajęć na temat spożywania śniadań uczniowie dowiedzieli się, jaka jest zależność pomiędzy właściwym odżywianiem się, a osiąganiem sukcesów w szkole. Uświadomili sobie, że to właśnie śniadanie jest podstawowym posiłkiem w ciągu dnia.

Inne działania przeprowadzone w ramach tej części projektu to konkursy. Utrwalając wiadomości uzyskane podczas zajęć dzieci w ramach konkursu „Baw się z  nami – owocami, warzywami” napisały 19 historyjek opowiadań i wierszy, w których w zabawny sposób ukazały przewagę warzyw i owoców nad słodyczami.

Zdobywając wiedzę w szkole, uczniowie spędzają dużo czasu, siedząc w ławkach, słuchając nauczyciela, pisząc, czytając. Wymaga to dużej koncentracji uwagi i wytężonej pracy mózgu. Konieczny jest zatem relaks. Najbardziej polecana i sprawdzona forma relaksu to aktywność fizyczna, czyli ćwiczenia, gry i zabawy.

Kolejnym zadaniem konkursowym było  wymyślenie zestawu śniadaniowego, który będzie zdrowy i pożywny. Uczniowie III klasy wiedząc, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, szczególnie dla ucznia, wykazali się inicjatywą w przygotowaniu śniadania – najpierw na rysunku, a następnie wykonując kolorowe, pachnące, apetyczne kanapki.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Tekst opracowała pani Ewa Mąka

 

 


 

AKCJA MIŁE SŁOWA

 

Uczniowie klasy IV naszej szkoły  zorganizowali akcję podaruj   MIŁE SŁOWO.

Chcemy, aby w naszej szkole było miło i przyjemnie, dlatego przygotowaliśmy "plakaty",

z których można oderwać kartkę i podarować dowolnej osobie.

Miłe słowa procentują - dają siłę, uśmiech, dobre samopoczucie na bardzo długo, poprawiają humor.

Efekt gwarantowany!!!

Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi - wróci do nas ze zdwojoną mocą!!

Zapraszamy do przyłączenia sie do akcji.

Zrób własnoręcznie kartkę z dobrymi słowami i podaruj koledze lub koleżance lub przyklej na nasz plakat!!

Tekst opracowała pani Anna Jęczmionka

 

Zegar

Kalendarz

January 2019
S M T W T F S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31