Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie


 

5- latki z wizytą w naszej bibliotece

W czwartek 30 marca bibliotekę szkolną odwiedziły 5-latki z Publicznego Przedszkola nr 3 w Pszowie. Przedszkolaki zostały zapoznane z biblioteką oraz jej zbiorami. W skupieniu wsłuchiwały się w głośne czytanie – żywo odpowiadały na zadawane pytania bibliotekarzowi. Dzieci zakończyły  wizytę wręczając własnoręcznie wykonaną książeczkę „Czerwony Kapturek”. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na pewno nie była to ostatnia wizyta w naszej bibliotece.

 


 

JĘZYK POLSKI INACZEJ

 W miesiącu marcu, uczniowie klasy piątej mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich  na lekcjach  języka polskiego. Podczas jednej z nich dzieci wcieliły się w postaci mitologiczne i przygotowały  krótkie przedstawienia dotyczące mitu tłumaczącego zmiany pór roku. Wcieliły się zatem w postaci Demeter, Kory, Hadesa, Zeusa i Heliosa. Przygotowania trwały dwa tygodnie, co przyniosło znakomity efekt.

 

 Piątoklasiści opracowali także przedstawienie kukiełkowe na podstawie ballady naszego narodowego wieszcza – Adama Mickiewicza – „ Pani Twardowska”. Wykonały kukiełki i  z odpowiednią modulacją głosu zaprezentowały tekst. Zajęcia cieszyły się dużym zaangażowaniem i sprawiły dzieciom niemałą radość.

 Iwona Krzykała


 

POWIATOWY  KONKURS  MITOLOGICZNY

„ Z WIZYTĄ U GRECKICH BOGÓW”

29 marca w Skrzyszowie odbył się Powiatowy Konkurs Mitologiczny. Wzięło w nim udział 24 uczniów z całego powiatu. Składał się on z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzała  wiadomości z zakresu wiedzy o mitologii, druga polegała na zaprezentowaniu jury   wybranej postaci  krótkim tekstem, kostiumem i rekwizytami.  Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI- Martyna Czech, która zachwyciła komisję swą prezentacją Meduzy  i otrzymała wyróżnienie. Nagrodą była książka oraz zaproszenie na spotkanie do rozgłośni radia 90.

Gratulujemy! 

 Iwona Krzykała


 

PEDAGOGIZACJA RODZICÓW

 

W dniu 28.03.2017r. odbyła się pedagogizacja dla rodziców na temat cyberprzemocy oraz zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania przez dzieci z Internetu. O tym, jak uchronić najmłodszych przed współczesnymi zagrożeniami, jak wyznaczać granicea, także jakie programy są dobre dla uczniów oraz rozwijają ich zdolności – prezentacja programu scratch. Pedagogizację prowadzili dzielnicowi Rafał Materzok, Jacek Jendrysik oraz pedagog i nauczyciel zajęć komputerowych Monika Morka.

 

Dziękujemy wszystkim rodzicom za obecność i zainteresowanie tematyką zagrożeń w Internecie.


Pierwszy dzień wiosny

i wybory Miss szkoły 2017

w kategorii klas II-III

21.03.2017r. w naszej szkole odbyły się wybory na Miss Szkoły 2017 roku            w kategorii klas drugich i trzecich. O miano Miss ubiegało się 8 kandydatek: Weronika Kolbert z kl. II a, Daria Barcikowska z kl. II a, Martyna Żmijewska        z kl. II b, Zuzanna Pacia z kl. II b, Maria Donga z kl. III a, Emilia Chłodek             z kl. III a, Marta Śmieja z kl. III b i Sara Rodak z kl. III b.

W  jury zasiedli nauczyciele: Magdalena Kozielska – przewodnicząca, Bogusława Konieczny i Paulina Odrzygóźdź.

Dziewczęta zademonstrowały swoje talenty taneczne i muzyczne. Ponadto musiały wykazać się elokwencją, inteligencją i poczuciem humoru. Po obejrzeniu wszystkich prezentacji  jury ogłosiło werdykt, na który wszyscy czekali z wielką niecierpliwością.

Ostatecznie Miss Wiosny 2017 Szkoły Podstawowej w Pszowie w kategorii klas drugich i trzecich została:

Miss MARTYNA ŚMIEJA, uczennica klasy III b.

Vice Miss – MARTYNA ŻMIJEWSKA, uczennica  klasy II b.

Ponadto, pierwszego dnia wiosny, uczniowie klas IV-VI obchodzili swój dzień samorządności. W związku z tym przygotowali i przeprowadzili lekcje we wszystkich klasach. Całość uzupełniła audycja radiowa przygotowana przez członków Samorządu Uczniowskiego . 

 

 Iwona Krzykała , Ewa Mąka


 

KANGUR 2017

Dnia 19 .03.2017r w  uczniowie naszej szkoły:

1.      Franciszek Korbel kl 2

2.      Maria Donga kl 3

3.      Wojciech Hein kl 3

4.      Przemysław Oczko kl 3

5.      Cyprian Chłodek kl3

6.      Marta Śmieja kl 3

7.      Grzegorz Głazik kl 3

8.      Fabian Głowiński kl 3

9.      Mateusz Zysiek kl 3

10.  Martyna Bugla kl 4

11.  Julia Chłapek kl 4

12.  Rafał Kubik kl 4

13.  Jakub Czyż kl 4

14.  Martyna Grzenia kl 5

15.  Karol Sojka kl 5

16.  Karol Sala kl 5

17.  Martyna Czech kl 6

18.  Sebastian Płaczek kl 6

 

 przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR. Konkurs od lat jest jednym z najbardziej liczących się konkursów w Polsce i Świecie. Życzymy uczniom uzyskania wysokich wyników! 

Anna Jęczmionka


 

BRĄZOWI   ŁYŻWIARZE

            W dniu 16.03.17r. na lodowisku w Pszowie odbyły sie powiatowe zawody z łyżwiarstwa. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewczyn w składzie : Wanessa Cymbor, Nicola Bugdoł, Anna Polok Anna  i Aleksandra Dziwisz  oraz chłopców - Michał Erazmus, Sebastian Płaczek, Michał Szumski i  Przemysław Bugla. Zarówno dziewczyny jak i chłopcy wywalczyli III miejsce. GRATULUJEMY.

 Jadwiga Nowak


14.03.2017r Dziś w szkole obchodziliśmy dzień liczby pi. 


12 miejsc po przecinku
 - 3,141592653589 Liczba pi (π, ludolfina) określa stosunek obwodu koła do jego średnicy i, w zaokrągleniu do 49 miejsc po przecinku, wynosi - 3,1415926535897932384626433832795028841971693993751. Dość często przewija się ona w różnych matematycznych zadaniach, dlatego warto ją zapamiętać. Do obliczeń przyjęło się stosować jedynie jej skróconą do dwóch miejsc po przecinku wersję – 3,14. Jak zapamiętać liczbę pi? Najprościej poprzez wierszyki – ucieszą się humaniści! Oto przykład.

Autor nieznany 
„Był i jest i wieki chwalonym ów będzie który kół obwód średnicą wymierzył.”

 

 Uczniowie klas starszych obliczali przybliżoną jej watrość, a młodsi tworzyli obrazki z kół.

Anna Jęczmionka


 

DALSZE SUKCESY NASZYCH BADMINTONISTÓW

 

            W rozegranych ćwierćfinałach województwa nasi badmintoniści Sebastian Płaczek, Michał Erazmus oraz Kamil Wolski potwierdzili swoja klasę i znów stanęli na najwyższym stopniu podium. Tym samym awansowali do półfinałów województwa. Trzymamy za nich kciuki i życzymy dalszych sukcesów.

Jadwiga Nowak


W naszej szkole trwa akcja PISANKA. Każdy z uczniów może napisać coś miłego do kolegi, koleżanki, nauczyciela i innej osoby i " wkleić" na Pisankę. Miłego wpisywania "POLUBIEŃ". 

Pisanka znajduje się na drzwiach sali nr 3.

Anna Jęczmionka


 

ŚWIĘTO  DZIEWCZYN I WYBORY MISS SZKOŁY

 

Dzień 8 marca był dniem szczególnym dla wszystkich dziewcząt . Świętowaliśmy wtedy w naszej szkole Dzień Kobiet. Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla nich apel , podczas którego komisja wybierała Miss Szkoły. W konkursie wzięło udział 6 kandydatek. Najlepiej zaprezentowała swoje umiejętności  Martyna Czech  z klasy VI i to właśnie ona została ogłoszona Miss Szkoły 2017.Oprócz tego, na lekcji wychowawczej w każdej klasie, chłopcy obdarowali swoje koleżanki drobnymi upominkami.  Dzień umilała audycja radiowa przygotowana specjalnie z okazji tego święta.

 

 Iwona Krzykała 


 

PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA

 

W lutym  w naszej szkole  , z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, przeprowadzono zbiórkę karmy dla podopiecznych wodzisławskiego i jastrzębskiego schroniska dla zwierząt pod hasłem „ Pełna miska dla schroniska” . Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Okazało się, że uczniom nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w zbiórkę karmy . Była to dla wszystkich prawdziwa lekcja odpowiedzialności i kształtowania wrażliwości na krzywdę zwierząt .Szczególne podziękowania należą się Julii Chłapek i jej mamie-Pani Anecie Chłapek, które zajęły się dostarczeniem darów do schronisk.

 Zapraszamy do galerii zdjęć.

Iwona Krzykała 


 

DETEKTYWI BIBLIOTECZNI

W związku z tym, że nasza szkoła przystąpiła do NPRC, mającego na celu promocję i wspieranie czytelnictwa wśród młodych, aby sprostać wymaganiom, podjęliśmy szereg działań. Od października do marca 2017 roku, wszystkie klasy naszej szkoły odwiedziły POWIATOWĄ I MIEJSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ im. Konstantego Prusa w Rybniku.

Spotkania zostały przeprowadzone metodą aktywizującą (gra dydaktyczna), pogadanki i wykładu. Uczestnicy poznali bibliotekę i jej różnorodne zbiory, samodzielnie wyszukiwali informacje w katalogu on-line. Poprzez pracę w grupach rozwijali takie cechy, jak: kreatywność, pomysłowość, wyobraźnię, umiejętność współpracy i współdziałania w zespole i dla zespołu.

 

     Bogusława Konieczny                                                                                

 


 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

           Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie informuje, że zgodnie                z Uchwałą nr XXV/189/2017 Rady Miejskiej w Pszowie z dnia 22 lutego 2017            w sprawie projektu dostosowania sieci szkół  podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego” rozpoczęła się rekrutacja uczniów do klasy I na rok szkolny 2017/2018. Karty zgłoszenia oraz wnioski ( dla uczniów spoza rejonu) można odebrać w sekretariacie szkoły, w Przedszkolu Publicznym nr  3 w Pszowie lub pobrać ze strony internetowej szkoły www.sp2.pszow.pl    (zakładka rekrutacja 2017/2018).

Zgłoszenia i wnioski należy składać w sekretariacie szkoły w godzinach od 7.30 do 15.00 do dnia 31.03.2017

 


LEKKI TORNISTER

W marcu 2017r. klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie, brały udział w ogólnopolskim projekcie pt. „ Lekki tornister”. Projekt był prowadzony przez Fundację Rosa. Na zajęciach były przeprowadzone pogadanki, prelekcje na temat profilaktyki chorób układu ruchu wśród najmłodszych. Dzieci wysłuchały: płyty z bajką edukacyjną, zapoznały się z 10 zasadami zdrowego kręgosłupa, wypełniły karty do zadań. Na zajęciach z edukacji zdrowotnej, zapoznały się z profilaktyką wad postawy.

 Ewa Mąka


 

I Rejonowy Konkurs Logopedyczny

"Łamiemy języki- mamy dobre nawyki”

 

 

6 marca 2017r. odbył się I Rejonowy Konkurs Logopedyczny "Łamiemy języki- mamy dobre nawyki” . Tegoroczna edycja wiązała się także z obchodami Europejskiego Dnia Logopedy. Uczniowie prezentowali utwory bardzo trudne pod kątem artykulacji.
Po wysłuchaniu prezentacji, jury w składzie: logopeda  Malgorzata Brzonkalik- Skowronek oraz logopeda Monika Wełniak, postanowiło przyznać pierwsze miejsce uczniowi naszej szkoły Sebastianowi Resiowi z klasy IIIb. Drugie miejsce zajął uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Pszowa
Tomasz Korzonek, natomiast trzecie miejsce otrzymała uczennica Dominika Kozyra ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Rydułtów. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Pszów, natomiast pozostałym uczestnikom zostały wręczone drobne upominki zakupione przez sponsora. Serdecznie gratulujemy wszystkim występującym uczniom, którzy włożyli ogrom pacy w przygotowanie się do konkursu oraz pokonali stres związany z recytacją przed publicznością!

 Monika Morka


 

KOLEJNY SUKCES NASZYCH BADMINTONISTÓW

W dniu 09.03.17r. w Zespole Szkół w Lubomi odbyły się zawody powiatowe w badmintonie. Nasz drużyna w składzie Sebastian Płaczek, Michał Erazmus oraz Kamil Wolski wykazali sie wspaniała grą i wywalczyli I miejsce.  Będą reprezentować nasz powiat na następnym szczeblu zawodów w Jastrzębiu Zdroju.

Trzeba również wspomnieć o naszych dzielnych dziewczynach Martynie Reś, Martynie Czech i Aleksandrze Dziwisz, które również reprezentowały naszą szkołę w powiatowych zawodach w badmintonie. Zawodniczki walczyły bardzo dzielnie i ostatecznie zakończyły rywalizację na VII miejscu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Jadwiga Nowak


 

Zegar

Kalendarz

March 2021
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31