Szkolne obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień

Z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień Szkolne Koło Wolontariatu przygotowało akcję polegającą na wręczeniu wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły kolorowych karteczek z pozytywnymi hasłami.
     Dzień Życzliwości i Pozdrowień został ustanowiony w 1973 roku jako reakcja amerykańskich studentów na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Święto to ma służyć promowaniu idei pokoju poprzez okazywanie przyjaznych emocji.
     Zachęcamy całą społeczność szkolną do włączenia się w akcję. Wystarczy tylko się uśmiechnąć i być uprzejmym dla innych.

Anna Kałusek

FESTIWAL

W dniu 14 listopada 2018 uczniowie klasy 5a i 2a reprezentowali naszą szkołę podczas  kolejnej edycji Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pod nazwą "To Ja" w Rydułtowskim Centrum Kultury. Widownia miała okazję podziwiać twórcze i terapeutyczne osiągnięcia dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzeniu przyświecała idea integracji. Uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, statuetkę oraz indywidualne nagrody.

Monika Szymiczek

DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny – codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna oraz co piąta kobieta (badanie GIS i TNS, 2015 r.).

Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Uczniowie naszej szkoły o skutkach uzależnienia dowiedzieli się na lekcjach przyrody, biologii oraz podczas pogadanek z pedagogiem szkolnym. Został także zorganizowany konkurs pt. „NAŁOGOM STOP”. Spośród oddanych prac wyłoniono trzy prace, których autorzy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z LINKIEM:

9 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości. Występujący uczniowie pokrótce przedstawili drogę ku wolności naszej ojczyzny, recytowali patriotyczne wiersze, a najmłodsi pięknie zaśpiewali patriotyczne piosenki. Przedstawienie zakończyło się uroczystym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” o godzinie 11.11.  Tym samym nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, która polegała na zaśpiewaniu czterech zwrotek hymnu o godzinie 11.11. Uczniowie oraz pracownicy pszowskiej dwójki pięknie prezentowali się w galowych strojach z przypiętymi biało-czerwonymi kokardami narodowymi.

Dominika Misztal

December 2018