ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY PRAW CZŁOWIEKA-PRAW DZIECKA

„Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć…”

Janusz Korczak

Każdego 10 grudnia na całym świecie, w 193 państwach obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Praw Człowieka.

Światowy Dzień Ochrony Praw Człowieka, to kolejny ważny dzień na jaki zwrócono uwagę w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie. Wykorzystano tę datę, aby porozmawiać z uczniami o ochronie praw każdego dziecka. Włączając się do obchodów święta uczniowie wysłuchali audycji, która zawierała wiele informacji dotyczących w/w zagadnienia. Uczniowie zostali zapoznani z prawami, jakie przysługują każdemu człowiekowi. Wyjaśniono im także znaczenie każdego z nich. Mieli możliwość posłuchania wiersza podejmującego tematykę praw dziecka oraz piosenki.

Profilaktyka chorób zakaźnych

Każdego roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS, którego istotą jest przypomnienie o chorobie wywołanej wirusem HIV oraz o tych, którzy przegrali w tej nierównej walce. Z tej okazji w dniu 4.12.2018r. odbyły się pogadanki z pedagogiem na temat zagrożeń wynikających z chorób zakaźnych. Światowy Dzień Walki z AIDS to okazja do przypomnienia młodzieży, że problem HIV nie zniknął i jest wciąż aktualny. Nadal więc istnieje  potrzeba, aby zwiększać świadomość, walczyć z uprzedzeniami i rozpowszechniać wiedzę dotyczącą tej choroby.

Akcja pieczenia i dekorowania ciasteczek

Początek grudnia to czas intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne pieczenie i dekorowanie ciasteczek na świąteczny kiermasz stało się już szkolną tradycją. W tym roku akcja odbyła się z inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu. Rada Rodziców ufundowała składniki. Dzięki zaangażowaniu uczestników udało się przygotować naprawdę pokaźną ilość słodkich wypieków. Uczniowie w pracę włożyli całe swoje serca. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Spotkanie umożliwiło integrację środowiska rodziców, uczniów i nauczycieli. Była to również okazja do świetnej zabawy. Ciasteczka będzie można zakupić podczas świątecznego kiermaszu, który odbędzie się w naszej szkole 11 grudnia o godzinie 17:00.

Anna Kałusek

December 2018