Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie

 

 


 

 

BohaterON – włącz historię

 

Nasza szkoła we wrześniu tego roku wzięła udział w akcji BohaterON - włącz historię! To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 r. Za pośrednictwem kampanii promuje się patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce i poza jej granicami, a także tworzy wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok.

 

 Uczniowie klas 5-8 wykonali w różnych technikach kartki i laurki z życzeniami dla uczestników Powstania Warszawskiego. Zostały one wysłane do fundacji Sensoria, która organizuje akcję i przekazuje kartki powstańcom. Więcej informacji o akcji na www.bohateron.pl. Przykłady prac uczniów – na stronie naszej szkoły w zakładce: galeria.

 

Barbara Mertas-Mikołajec


 

Dzień Chłopaka 

 

30 września był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Swoje święto obchodzili wówczas wszyscy chłopcy. Z tej okazji zorganizowano również szkolną dyskotekę, w której wzięli udział chętni uczniowie. Dzieci tańczyły przy dźwiękach ulubionych piosenek, aktywnie brały również udział w konkursach i zabawach prowadzonych przez starszych kolegów i koleżanki. Uczniowie świetnie się bawili i miło spędzili czas. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka impreza w naszej szkole.

 

Wszystkim Panom, tym małym i tym dużym, raz jeszcze składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. 

 

Anna Kałusek


Międzynarodowy Dzień Języków Obcych 2019r. 

W dniu 27 września po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję obchodów Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. W tym roku to uczniowie  klasy VII przygotowali audycję radiową dotyczącą tego szczególnego dnia. Uczniowie zadbali także o wystrój szkoły. Każde drzwi zostały przyozdobione specjalnymi plakatami, na których umieszczono sposoby powitania i pożegnania w różnych językach oraz zabawne i wyjątkowe zwroty. Teraz wiemy już kim jest gattara (starsza kobieta, poświęcająca życie kotom - język włoski) oraz czym jest tsundoku (namiętne kupowanie książek, których się nie czyta - język japoński). 

            Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego uczniowie rozwiązywali quizy i rebusy językowe oaz grali w gry przygotowane przez p. Michalinę Janosz-Pawlik, p. Elżbietę Wolską i p. Adrianę Moczałę. 

            Kolejny Dzień Języków już za rok!


 

Pamiętając o przeszłości – myśląc o przyszłości.

 

W dniu 24 września uczniowie klas 5 naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowych zajęciach realizowanych w podziemiach Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Uczniowie poprzez zabawę dowiadywali się o historii górnictwa na Górnym Śląsku, zastosowaniu węgla, tradycjach górniczych oraz realiach pracy w kopalni. Po otrzymaniu stroju roboczego i kasków z lampą górniczą sami urabiali kilofem węgiel, cięli drewno na stemple, (słupy podpierające strop chodnika górniczego), oraz wzięli udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Po „bajtelszychcie” uczniowie udali się do Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Tu poznali w jaki sposób przyszli lekarze, stomatolodzy i ratownicy medyczni przygotowują się do pracy z pacjentami. Zobaczyli specjalne fantomy, na których uczą się studenci. Sami także mogli np. sprawdzić stan zdrowia pacjenta przed operacją, poznać urządzenia medyczne potrzebne do jego monitorowania. Na sali, gdzie uczą się przyszli stomatolodzy sami mogli przeprowadzić zabieg usunięcia zęba. Sensacją były zajęcia w prawdziwym ambulansie umieszczonym na ostatnim piętrze Centrum Symulacji. Wyjazd odbył się w związku z realizacją w naszej szkole zajęć z preorientacji zawodowej oraz innowacji z zakresu historii regionalnej „U nas – na Śląsku”.
Barbara Mertas-Mikołajec


 

#CODEWEEK 2019!!!!

Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, będziemy świętować Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie!

Europejski Tydzień Kodowania to …

wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i robotami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! W naszej szkole w dniach 7-11.10.2019r. uczniowie wszystkich klas wezmą udział w działaniach związanych z kodowaniem i programowaniem!

Po co nam to programowanie? To nie tylko ścieżka kariery. To przede wszystkim nauka, która daje szansę na zdobycie uniwersalnych kompetencji – kluczowych nie tylko dla dzieciaków, ale i bardzo przydatnych w dorosłości. Wbrew popularnej opinii - programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Projektowanie prostych komputerowych algorytmów daje dzieciom (i wielu dorosłym) poczucie sprawczości oraz uczy zadaniowego podejścia do problemów. Praca w zespołach, czy szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić także kompetencje społeczne. Nie trzeba być matematycznym orłem, by być świetnym programistą. Dajemy słowo – humaniści także sobie poradzą!

Programowanie to frajda!

 

  Monika Morka


 

„Sprzątanie świata”

 

Od 1994 roku Polska uczestniczy w międzynarodowej kampanii „Sprzątanie świata”. 

Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: „Nie śmiecimy-sprzątamy-zmieniamy”. 

„My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, czujemy się odpowiedzialni za miejsce, w którym żyjemy. Podejmujemy więc działania, dzięki którym nauczymy się nie śmiecić. Będziemy starać się być coraz bardziej odpowiedzialni ekologicznie”- apelowała do nas koleżanka z klasy VIII, Karolina. My czujemy się odpowiedzialni za nasze miasto, dlatego wraz z nauczycielami wyruszyliśmy na poszukiwanie śmieci, które leżą poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Odpady nie tylko szpecą krajobraz, ale są też niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Akcja „Sprzątanie świata” to dobra lekcja, na której uczymy się, w jaki sposób szanować środowisko. Dlatego chętnie promujemy działania zmierzające do poprawy wizerunku Pszowa, naszej małej Ojczyzny. Razem możemy przecież zdziałać więcej. Dlatego: „Nie śmiecimy-sprzątamy-zmieniamy”.

 Mariola Chmielarz


PROFILAKTYKA

Nasza szkoła zgodnie z definicją Zbigniewa Gasia koncentruje się na wzajemnie ze sobą powiązanych obszarach wychowania i profilaktyki:

- wspomaganiu ucznia w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi jego prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu,

- ograniczaniu i likwidowaniu czynników ryzyka, które zaburzają prawidłowy rozwój i dezorganizują zdrowy styl życia,

- inicjowaniu i wzmacnianiu czynników chroniących, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi oraz umożliwiają prowadzenie zdrowego stylu życia.

We wrześniu uczniowie w ramach profilaktyki zachowań ryzykownych uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego pt.: Plotka, obmawianie, kłamstwo- uważaj!

Po wysłuchaniu wiersza M. Terlikowskiej uczniowie podali jego tytuł: „Plotka”, zostały omówione konsekwencje plotki, obmawiana i kłamstwa. Temat uczniom był bardzo dobrze znany i podawali sporo przykładów z własnego doświadczenia. Liczymy na to, że uświadomieni młodzi będą uważali na to czego słuchają o innych, będą wiedzieli jak sprawdzić czy czasem nie jest to plotka oraz sami będą rozpowszechniać tylko dobre i sprawdzone informacje według mądrości: „ Jeśli złe wiadomości nie są przyjęte, pozostają własnością osoby, która nosi je w sobie".


 

            15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Brzmi to zabawnie. Dzień ten związany jest z kreatywnością i odkrywaniem talentów, które drzemią w każdym z nas. W naszej szkole obchodziliśmy go 16  września. Była to okazja do odkrycia swoich pasji i  być może przyszłych predyspozycji zawodowych. Uczniowie całej szkoły przygotowali po raz kolejny drzewo swoich talentów- kropka to tylko początek – mała inspiracja.

 

Wszystkim gratuluję  i życzę dalszego rozwijania i pomnażania Waszych talentów.

 

Anna Jęczmionka


 

Narodowe Czytanie w naszej szkole 

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

 

Wisława Szymborska 

 

11 września z inicjatywy nauczycielek języka polskiego nasza szkoła po raz pierwszy aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem są propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Zgodnie z decyzją pary prezydenckiej lekturami Narodowego Czytania 2019 zostało 8 polskich nowel.

 

Spotkanie odbyło się po lekcjach i uczestniczyli w nimi chętni uczniowie z klas V-VIII. Najpierw przedstawiono krótką prezentację multimedialną zawierającą informacje dotyczące: genezy akcji, cech gatunkowych noweli oraz życia i twórczości Elizy Orzeszkowej. Następnie odczytano wybrane fragmenty noweli pt. „Dobra pani”. We wspólnej lekturze wzięli udział zarówno nauczyciele (panie polonistki oraz szkolna bibliotekarka – pani Bogusława Konieczny), jak i ochotnicy spośród uczniów. Wszyscy uważnie wysłuchali zaprezentowanych fragmentów noweli. Znalazł się również czas na wyrażenie swoich spostrzeżeń i refleksji na temat przeczytanego utworu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania i mamy nadzieję, że udział w Narodowym Czytaniu stanie się tradycją naszej szkoły!

 

 

 

Anna Kałusek

 

 


W poniedziałki i środy świetlica czynna do godziny 15.30 w pozostałe dni do 16.00

 


PROFILAKTYKA

 

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Pszowie dniu 5.09.2019r. spotkali się z uczniami naszej szkoły. Podczas wizyty policjanci rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznych zachowań w domu, „na podwórku” oraz szkole. Uświadamiali uczniów, co do różnego rodzaju zagrożeń oraz wskazywali, jak należy postępować, aby ich unikać.
Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przypomniano dzieciom podstawowe przepisy w tym zakresie.

 

Monika Morka

 


„PRZERWANY MARSZ” - UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

 

2 września o godzinie 9:00 po dwóch miesiącach odpoczynku spotkaliśmy się znów w szkolnych murach. Tego dnia, mimo niesprzyjającej aury, na twarzach uczniów widoczne były radość i podekscytowanie. Szkolne koło teatralne działające pod opieką pani Felicji Urbanek zaprezentowało krótki program artystyczny, w którym pożegnało wakacje i powitało nadchodzący rok szkolny.

Aby uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, nasza szkoła wzięła udział w akcji „Przerwany marsz” organizowanej przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatywa ta miała na celu symboliczne dokończenie przerwanego, w związku z wybuchem II wojny światowej, marszu ówczesnej młodzieży do szkół. Razem z tegorocznymi pierwszoklasistami próg sali gimnastycznej przestąpił gość honorowy – pan Ignacy Basztoń – pszowski przedstawiciel pokolenia Dzieci Wojny. W kilku słowach wyjaśnił on uczniom, z jakimi problemami przyszło mu się borykać w czasach młodości. Uczestnictwo w akademii razem ze współczesną młodzieżą stało się symbolicznym dowodem na to, że poniesione przez niego i jego rówieśników trudy nie poszły na marne. To spotkanie z pewnością umożliwiło uczniom przeżycie cennej lekcji historii i patriotyzmu.

Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor – Dorota Sobala, która powitała uczniów i pracowników szkoły, życząc wszystkim wielu sukcesów w nadchodzącym roku. Szczególnie serdecznie przywitani zostali pierwszoklasiści, którzy z rąk wychowawczyni pani Ewy Mąki odebrali tradycyjne „tyty”. Uczniom życzymy, aby nauka okazała się przyjemna i owocna. Powodzenia!

Anna Kałusek

 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2.09.2019r. o godzinie 9.00

Już teraz zachęcamy do wypełniania kart zgłoszeniowych na świetlicę szkolną


 

Czas wakacyjnych remontów….

 

W okresie wakacji w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie wykonano prace remontowe poprawiające standard i ergonomię funkcjonującej kuchni i jadalni. Prace zostały wykonane po otrzymaniu wsparcia finansowego na realizację zadania w ramach modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Uzyskano wsparcie w wysokości prawie 80 tysięcy, z czego 20% stanowił wkład własny sfinansowany przez organ prowadzący szkołę Miasto Pszów 

 

W ramach uzyskanego wsparcia wykonano nowe posadzki w kuchni (pomieszczenie przygotowania posiłków i zmywalnia ), obłożono ściany kuchni do wysokości 2 m płytkami ceramicznymi, wymieniono stare okienka podawcze. Wymieniono stare drzwi, wykonano sufit podwieszony i  ledowe oświetlenie oraz niezbędne przeróbki instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjnej, malowanie po remoncie pomieszczeń kuchni.

 

Oprócz  prac remontowych wymieniono drewniane szafki i stoły na szafki i stoły ze stali nierdzewnej oraz doposażono kuchnię w nowy sprzęt AGD (kuchnią elektryczną sześciopłytową z  piekarnikiem elektrycznym i wyciągiem,  chłodziarko-zamrażarkę), a także armaturę i garnki.

 

Modernizacja kuchni była koniecznością, ponieważ ostatni  remont pomieszczeń kuchennych miał miejsce na początku lat 90-tych.

 

Stołówka wydaje dziennie ok. 100 obiadów.

 

Oprócz remontu kuchni w te wakacje odmalowano również salę gimnastyczną i szatnie uczniowskie.

 

 

 


Ważny komunikat dla Rodziców dotyczący ubezpieczenia NNW Szkolne

Szanowni Rodzice,

 

Niniejszym informujemy, iż w roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła postanowiła nie decydować o wyborze oferty grupowego ubezpieczenia NNW, tzw. NNW szkolne.Nie znaczy to jednak, że kwestie bezpieczeństwa uczniów są nam obojętne.

Spośród ofert ubezpieczenia NNW Szkolnego, jakie otrzymaliśmy od różnych Towarzystw,za najbardziej korzystne uznaliśmy indywidualne ubezpieczenie NNW z oferty Generali T.U. S.A. dostępne na stronie www.bezpieczny.pl(zakładka Dziecko). Brak decyzji o ubezpieczeniu grupowym pozwala nam na pozostawienie Rodzicom niezależności w wyborze ubezpieczenia dostosowanego do jego oczekiwań, preferencji
i potrzeb.

Z tego względu polecamy skorzystanie z portalu Bezpieczny.pl, gdzie Rodzic spośród
6 wariantów ubezpieczenia może wybrać zakres i składkę, które najbardziej odpowiadają jego oczekiwaniom.
Dodatkowo, jako placówka otrzymaliśmy specjalny link umożliwiający Państwu zakup indywidualnego ubezpieczenia z 10% zniżką, przez co jest ono tańsze niż ubezpieczenie grupowe.

https://bezpieczny.pl/szkola-podstawowa-gimnazjum/20092


Dodatkowym atutem oferty Bezpieczny.pl jest możliwość - w ramach jednej polisy - ubezpieczenia wszystkich swoich dzieci, będących w różnym wieku i na różnym etapie nauczania, uczęszczających do innych placówek, z możliwością wybrania dla każdego z nich innego wariantu ubezpieczenia.

Przy zakupie ubezpieczenia na portalu Bezpieczny.pl zachęcamy do skorzystania
z powyższego linku lub własnoręcznego wpisania przy zakupie dedykowanego
Kodu Opiekuna 20092 obie te opcje gwarantują uzyskanie 10% rabatu od składki na wszystkie ubezpieczone dzieci.

Rodzice, którzy już w zeszłym roku skorzystali z oferty Bezpieczny.pl, przed zakończeniem ochrony ubezpieczeniowej otrzymają stosowne powiadomienia o możliwości kontynuacji umowy ubezpieczenia (wiadomość e-mail i SMS) z zachowaniem 10% zniżki.

W sprawie wszelkich pytań czy wątpliwości odnośnie ubezpieczeń na portalu Bezpieczny.pl prosimy o kontakt z :

 

 Sergiusz Grzenia

 Tel. 794684452 lub 668219352

Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zegar

Kalendarz

April 2021
S M T W T F S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30