Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie

Profilaktyka zdrowia

Pogadanka na temat koronawirusa

 

 

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom jest unikanie narażenia na tego wirusa. Jednak dla przypomnienia zaleca się codzienne działania zapobiegawcze w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób układu oddechowego, w tym:

 

·         Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi.

 

·         Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

 

·         Zostań w domu, kiedy jesteś chory.

 

·         Zakryj kaszel lub kichnięcie chusteczką, a następnie wyrzuć chusteczkę do śmieci.

 

·         Czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie za pomocą zwykłego sprayu lub ściereczki do czyszczenia gospodarstwa domowego.

 

·         Często myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po wyjściu z łazienki; przed jedzeniem; i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu.

 

 Monika Morka 


 

    „A NADE WSZYSTKO, SZANUJ MOWĘ SWĄ OJCZYSTĄ”

 

   22.02 na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został  on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, a jego przesłaniem jest promocja różnorodności językowej i kulturowej.

 

Język ojczysty kształtował się przez wieki i jest naszym skarbem narodowym. Wpływa na rozwój społeczeństwa. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma pokazać nam,  jak ważna jest świadomość językowa, oraz jak bardzo jesteśmy za niego odpowiedzialni. Nie zaśmiecajmy go więc wulgaryzmami i nieuzasadnionymi neologizmami.

 

    Aby ten dzień był wyjątkowy i niezapomniany, postanowiliśmy uczcić go w szczególny sposób. 

 

Na korytarzach szkolnych i w klasach pojawiły się plakaty, które promowały nasz język ojczysty.  Ich wykonawcy wykazali się dużą kreatywnością.  Na lekcjach poznaliśmy historię języka polskiego. Następnie musieliśmy wykazać się umiejętnością poprawności językowej. Połączyliśmy więc aspekt teoretyczny z praktycznym.

 

   Na przerwach zagościły konkursy, które miały sprawdzić nasze umiejętności w zakresie  pisania. Tu można było się pochwalić piękną i staranną kaligrafią. Jak się okazało, chętnych  nie brakowało.

 

Inne zadania dotyczyły wiedzy z  lektur, ich autorów i gatunków literackich. Tu należało wykazać się również znajomością alfabetu Morse'a. Dużo radości dostarczyły „łamańce językowe”.

 

   Pisania można się nauczyć, choć jest to zadanie żmudne. Wiedzę dotyczącą  zasad ortograficznych i interpunkcyjnych  mogliśmy zaprezentować na zakończenie, bowiem przeprowadzono „Corridę de toros- czyli walkę z bykami”. W dyktandzie wzięli udział uczniowie klas I-III oraz IV-VIII.

 

 Każdy uczestnik mógł poczuć się doceniony, ponieważ otrzymał certyfikat. Ten wspólnie spędzony czas okazał się być wyjątkowy. Warto troszczyć się o to,  każdy dzień był Dniem Języka Ojczystego.

 

  Mariola Chmielarz 


 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

 

Zgłoszenia uczniów klasy I do Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie, przyjmowane będą od 02.03.2020 do 20.03.2020 na podstawie ustawy z dnia 14.12.2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019r.poz.1148,późn.zm) oraz Zarządzenia nr BM 0050.3.2020 Burmistrza Miasta Pszów z dnia 7 stycznia 2020 r.

Zgłoszenia i wnioski dostępne są w sekretariacie SP 2 Pszów i na stronie internetowej szkoły: www.sp2.pszow.pl w zakładce rekrutacja


Profilaktyka cyberbezpieczeństwa

„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

 

Jak co roku, włączamy się w działania promujące szeroko pojęte bezpieczeństwo w Internecie.

Tegorocznej edycji przyświeca hasło:

„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

W ramach szkolnych obchodów DBI 2020 uczniowie klas I-VIII:

W dniach 3-7 lutego 2020 r. uczestniczą w lekcjach informatyki poświęconych internetowemu bezpieczeństwu, utrwalają i wzbogacaja swoją wiedzę o potencjalnych zagrożeniach związanych z użytkowaniem Internetu:
oprogramowanie niezbędne do bezpiecznego korzystania z sieci
najczęstsze źródła zainfekowania urządzeń, przy pomocy których korzystamy z internetu i ich potencjalne skutki, sposoby ustrzegania się potencjalnych źródeł zagrożeń i postępowania w sytuacjach niepokojących, potrzeba i sposoby ochrony danych osobowych i wizerunku (w tym zjawisko phishingu, zasady, które powinno spełnać bezpieczne hasło...)
rozróżnianie hejtu od krytyki. Natomiast w dniach 10- 14 lutego uczniowie uczestniczą w godzinach z wychowawcą oraz w mini dyskusjach z pedagogiem na temat: "Internet - przewaga zalet czy zagrożeń? Jak reagować na zjawisko cyberprzemocy?”. Na szkolnych korytarzach powieszone zostały plakaty o tematyce bezpieczeństwa w Internecie wykonane przez uczniów klas starszych! Dziękuję za zaangażowanie!

Zachęcam również Rodziców do zwrócenia uwagi na to zagadnienie,

do aktualizowania swojej wiedzy.

Proponuję skorzystać z kompendium wiedzy np.:  https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/cyberbezpieczenstwo-kompendium-wiedzy/

 Monika Morka


Profilaktyka zdrowia

Pogadanka na temat grypy

W związku z potrzebą wzmożonej profilaktyki grypy podjęto w naszej szkole działania, mające na celu uświadomienie uczniom skali zagrożeń wynikających z szerzenia się wirusa grypy i konieczności stosowania wybranych metod w celu uchronienia się przed zakażeniem.
Pani pedagog przeprowadziła w każdej klasie pogadankę z uczniami na temat objawów grypy i sposobów postępowania w przypadku zachorowania. Uczniowie zostali także zapoznani z zaleceniami dotyczącymi stylu życia wpływającego na umacnianie zdrowia.

Monika Morka


NIECH ŻYJE BAL…

 Tradycyjnie, tuż po feriach odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. 4 lutego po południu  za sprawą kolorowych balonów i świateł hol zmienił się w prawdziwą salą balową. Zaroiło się od barwnych postaci. Nie zabrakło superbohaterów, zwierząt i pięknych księżniczek. Wszyscy bawili się znakomicie przy dźwiękach ulubionych piosenek. Zabawę dla młodszych kolegów poprowadziły uczennice klasy VIb, a o oprawę muzyczną zadbali chłopcy z klasy VII i VIII. Poczęstunek dla spragnionych tancerzy ufundowała Rada Rodziców. Do zobaczenia za rok!

Anna Kałusek


 

                                    PROFILAKTYKA BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII

10 stycznia 2020r. odwiedził nas  dzielnicowy z pszowskiego komisariatu starszy sierżant sztabowy Rafał Materzok.
Głównym tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, ze zwróceniem szczególnej  uwagi na bezpieczeństwo dzieci w trakcie nadchodzących ferii zimowych.

Policjant przestrzegał uczniów przed niebezpieczeństwami, jakie mogą ich spotkać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Informował, jak bardzo niebezpieczne jest zjeżdżanie na sankach w okolicach, gdzie odbywa się ruch pojazdów i przypominał, że nie należy bez nadzoru osób dorosłych brać udziału w kuligach i innych zimowych zabawach. Sierż. szt. Królczyk przypomniał również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując jak ważne jest ich przestrzeganie.

Dzieci zostały poinformowane o konieczności noszenia na odzieży różnego rodzaju elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie zimowym zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze.

Monika Morka


 

Zegar

Kalendarz

March 2021
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31