Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszowie

 


Znalezione obrazy dla zapytania KSIĄŻKI

 

Ważną częścią każdej szkoły jest biblioteka, której głównym zadaniem jest gromadzenie, udostępnianie i upowszechnianie utrwalonego w postaci zapisu dorobku naukowego, kulturowego i artystycznego. Biblioteka szkolna jest głównym źródłem informacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców, jest interdyscyplinarną pracownią szkolną, uczestniczy w przygotowaniu uczniów do samokształcenia i korzystania z innych typów bibliotek. W czytelni można znaleźć materiały potrzebne do opracowania dowolnego tematu, samodzielnego napisania wypracowania, referatu, pogłębiać swoje zainteresowania. Księgozbiór biblioteki jest bardzo bogaty, w zasobach książkowych znajduje  się powyżej 4000 tysięcy woluminów. Większość księgozbioru stanowią nowe książki. W wypożyczalni można z łatwością dobrać dla siebie książki z literatury pięknej, dziecięcej lub młodzieżowej. Podstawowy trzon zbiorów biblioteki stanowią takie publikacje jak:
- lektury obowiązkowe i uzupełniające;
- powieści podróżnicze, przygodowe, historyczne,  fantastyczne, biograficzne;
- baśnie, bajki;
- literatura młodzieżowa;
- książki popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży.

 

 

 XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

Jedną z form realizacji tego programu jest głośne czytanie. W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM  odbył się konkurs „Pięknie czytam”. Celem akcji było:

 

 • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.
 • Wyrabianie pozytywnego nastawienia do czytania.
 • Promowanie głośnego czytania dzieciom.

 

Wyniki konkursu w trzech grupach wiekowych:

 

Klasa I

 

I miejsce – Emilia Bora

 

II miejsce – Paulina Cieślak

 

III miejsce -  Natalia Pichur

 

Klasy III

 

I miejsce – Martyna Żmijewska

 

II miejsce – Maja Paluszek

 

III miejsce -  Ewa Kloch

 

Klasy IV-VII

 

I miejsce – Robert Patała

 

II miejsce – Kamil Jasita

 

III miejsce -  Karol Sala

 

Dziękujemy za udział

 


 

 PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem”

Kornel Makuszyński

 

23 lutego uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była Pani Dyrektor Dorota Sobala.

Uczniowie klasy IV b wprowadzili inscenizacją swoich młodszych kolegów w zaczarowany świat bajek i baśni, w czasie której dzieci mogły pochwalić się wiedzą na temat szanowania książek i zasad korzystania z biblioteki szkolnej. Po obejrzeniu przedstawienia nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie oraz zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, gumkę sowę oraz emotikonkę ufundowaną przez Radę Rodziców. Uroczystość zakończono pamiątkowymi zdjęciami.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

 


 

 


 

Kiermasz książki nowej

 

W dniach 5-15 grudnia 2017 roku w bibliotece szkolnej miał miejsce coroczny kiermasz książki nowej. Kiermasze te cieszą się dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Każdy może znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że ceny nie są wygórowane, a wydania książek bardzo ładne. Tematyka książek jest bardzo zróżnicowana – od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno-naukowe, słowniki i atlasy.


 

„Kto czyta, ten wygrywa”

Wyniki konkursu na najlepszego czytelnika

SP2 w roku szkolnym 2016/2017

 

I miejsce – Patryk Izba (25 książek)

II miejsce – Paulina Irczyk, Julia Chłapek (24 książek)

III miejsce – Abigail Łopatka, Robert Patała, Wojciech Hein, Martyna Spirydowicz, Alicja Paszyń, Agnieszka Najda, Bartłomiej Hutny ( 22 książki)

 

 

Klasa IIA

I miejsce – Karolina Wawrosz (19 książek)

II miejsce – Daria Barcikowska (17 książek)

III miejsce – Kamil Mazur ( 16 książek)

Klasa IIB

I miejsce – Patryk Izba (25 książek)

II miejsce – Paulina Irczyk (24 książki)

III miejsce – Martyna Spirydowicz, Alicja Paszyń, Agnieszka Najda, Bartłomiej Hutny ( 22 książki)

Klasa IIIA

I miejsce – Wojciech Hein (22 książki)

II miejsce – Olivier Barcikowski (20 książek)

III miejsce – Marta Kutek, Przemysław Oczko, Cyprian Chłodek ( 15 książek)

Klasa IIIB

I miejsce – Fabian Głowiński (18 książek)

II miejsce – Maja Konsik (17 książek)

III miejsce – Marta Śmieja ( 16 książek)

Klasa IV

I miejsce – Julia Chłapek (24 książki)

II miejsce – Abigail Łopatka, Robert Patała (22 książki)

III miejsce – Rafał Kubik, Jakub Czyż ( 20 książek)

Klasa V

I miejsce – Karolina Mitrenga (17 książek)

II miejsce – Zuzanna Jeziorowska (16 książek)

III miejsce – Laura Lelek ( 14 książek)

Klasa VI

I miejsce – Martyna Czech (14 książek)

II miejsce – Martyna Reś, Dawid Pawliczek (13 książek)

III miejsce – Nicola Bugdoł ( 12 książek)

 

 

- XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W ramach wspólnego przedsięwzięcia czytelniczego CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM we wszystkich klasach odbył w dwóch grupach wiekowych konkurs „Pięknie czytam”. Celem zajęć było zachęcanie do czytania i promowanie czytelnictwa. Uczniowie głośno, płynnie, wyraźnie i z dużym zaangażowaniem emocjonalnym odczytywali przygotowane wcześniej wiersze, bajki, fragmenty ulubionych książek.

Wyniki konkursu:

Klasy II-III

I miejsce - Marta Śmieja

II miejsce - Karolina Wawrosz

III miejsce -  Nadia Leńska

Klasy IV-VI

I miejsce – Wiktoria Blania

II miejsce – Karolina Mitrenga

III miejsce -  Anna Heider

Dziękujemy za udział i naprawdę pięknie przeczytane historie.

 

 

 

5- latki z wizytą w naszej bibliotece

W czwartek 30 marca bibliotekę szkolną odwiedziły 5-latki z Publicznego Przedszkola nr 3 w Pszowie. Przedszkolaki zostały zapoznane z biblioteką oraz jej zbiorami. W skupieniu wsłuchiwały się w głośne czytanie – żywo odpowiadały na zadawane pytania bibliotekarzowi. Dzieci zakończyły  wizytę wręczając własnoręcznie wykonaną książeczkę „Czerwony Kapturek”. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na pewno nie była to ostatnia wizyta w naszej bibliotece.

 


 

NPRC – WYSTAWA KSIĄŻKI

 

W styczniu biblioteka szkolna zorganizowała wystawę książek zakupionych w ramach NPRC – zakup nowych książek do bibliotek. Wystawa eksponowała lektury, książki popularnonaukowe dla dzieci, młodzieży i  nauczycieli z różnych dziedzin wiedzy. Uczestnikami wystawy byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele.

 


 

DETEKTYWI BIBLIOTECZNI

W związku z tym, że nasza szkoła przystąpiła do NPRC, mającego na celu promocję i wspieranie czytelnictwa wśród młodych, aby sprostać wymaganiom, podjęliśmy szereg działań. Od października do marca 2017 roku, wszystkie klasy naszej szkoły odwiedziły POWIATOWĄ I MIEJSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ im. Konstantego Prusa w Rybniku.

Spotkania zostały przeprowadzone metodą aktywizującą (gra dydaktyczna), pogadanki i wykładu. Uczestnicy poznali bibliotekę i jej różnorodne zbiory, samodzielnie wyszukiwali informacje w katalogu on-line. Poprzez pracę w grupach rozwijali takie cechy, jak: kreatywność, pomysłowość, wyobraźnię, umiejętność współpracy i współdziałania w zespole i dla zespołu.

 


 

Spotkanie z Panem Waldemarem Cichoniem - autorem serii książek o kocie Cukierku

 

 Najpierw poznaliśmy Cukierka i jego niezwykłe przygody….

„Rodzina pewna, jakich jest wiele,

zdecydowała w pewną niedzielę:

Miłego kotka chcemy mieć bardzo!

Miłego kotka trzeba przygarnąć!

Szukali długo, długo szalenie.

W końcu znaleźli kota marzenie.

Słodki jak cukier,

piękny jak kwiatek - 

w rzeczywistości był to gagatek”.

8 grudnia 2016 roku odwiedził nas pisarz Waldemar CichońUczniowie mieli przyjemność poznać twórcę serii książek dla dzieci, które w zabawny sposób prezentują przygody kota o słodkim imieniu Cukierek. W trakcie spotkania pisarz opowiedział uczniom, historię jak doszło do powstania pierwszej książki, prezentował fragmenty tekstu oraz odpowiadał na liczne pytania uczniów.

 

Pan Waldemar napisał również „Zdarziło sie na Ślonsku”. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli. Napisane w dwóch wersjach językowych po śląsku i w literackim języku polskim prawdziwe bajki z dziejów Górnego Śląska. Historie wielkich, wartych pieśni Ślązaków i dzieł ich życia. Jeśli nie wiecie, kim byli i czego dokonali św. Jadwiga Śląska, Henryk Pobożny, Karol Godula, Robert Hermann Garbe, Oskar von Troplowitz oraz Henryk Sławik musicie koniecznie sięgnąć po tę książkę. Jest ona teoretycznie przeznaczona dla dzieci, chętnie przeczytają ją jednak również dorośli, którzy kochają Górny Śląsk i którym losy tego regionu nie są obojętne.

 

Na zakończenie spotkania wypisywał indywidualne dedykacje do książek swojego autorstwa. Czas spędzony z panem Waldemarem Cichoniem był dla nas miłym przeżyciem i wspaniałą podróżą po świecie wyobraźni.

 


 

NARODOWY PROJEKT ROZWOJU CZYTELNICTWA

 

Nasza szkoła realizuje kolejny projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej .

 • Uchwała Nr 180/2015 z dnia 6.10.2015r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa” 2016-2020

 

 • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Główny cel programu to wzmocnienie aktywności czytelniczej społeczeństwa oraz rozwój bibliotek w Polsce.

 

Nasze działania: Zgodnie z złożeniami projektu wspólnie z nauczycielami, uczniami, bibliotekarzami publicznych bibliotek dziecięcych, rodzicami opracowaliśmy listę nowości wydawniczych, lektur, oraz książek, które wzbogacą zasoby naszej biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowań uczniów i realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

 


 

CZYTAMY  PRZEDSZKOLAKOM!

 

W ramach ogólnopolskiej akcji  „ Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie naszej szkoły, przebrani za książkowych bohaterów , udali się z wizytą do przedszkola nr 3 . Celem spotkania było przeczytanie dzieciom wybranych baśni. Przedszkolaki  z zainteresowaniem słuchały, co można było zauważyć na ich skupionych buziach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stroje ,w które były przebrane nasze uczennice. Dzieci bez problemu rozpoznały w nich bociana , bezlitosną Królową Kier, zajączka czy Krzysia z książki o Kubusiu Puchatku. Wspólne zdjęcie zakończyło nasz  pobyt w przedszkolu. Dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie!


 

SPOTKANIE Z THOMASEM ARNOLDEM

7 czerwca 2016r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole  autora powieści kryminalnych pana Thomasa Arnolda.

Thomas Arnold, to pseudonim artystyczny Arnolda Płaczka, pisarza pochodzącego z Rydułtów. Na co dzień pracuje w aptece, jednak jego pasją stało się pisanie książek. Ma na swoim koncie trzy powieści,  które cieszą się dużą popularnością.  Debiutancka powieść to "Anestezja" wydana w 2013 roku.

 

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas IV – VI. Autor w ciekawy sposób przedstawił historię książki, cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na zadawane przez dzieci pytania oraz podzielił się ciekawostkami ze świata wydawniczego.


 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 

To już XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, jak co roku pod koniec maja na korytarzach pojawiły się liczne i barwne plakaty przygotowane przez uczniów naszej szkoły ilustrujące bajki, legendy, książki oraz upowszechniające czytelnictwo motta i myśli. Dla każdego chętnego ucznia został zorganizowany konkurs: „Pięknie czytam ”.

Wyniki:

Klasy I

I miejsce – Radosław Głowiński

II miejsce –Julia Cichy, Martyna Żmijewska

III miejsce – Alicja Paszyń

Klasy II-III

I miejsce – Marta Śmieja

II miejsce – Maria Donga, Rafał Kubik

III miejsce – Wojciech Hein

Klasy IV-VI

I miejsce – Martyna Czech

II miejsce – Daria Napiórkowska

III miejsce – Karolina Mitrenga

Główny cel akcji to tworzenie wokół dzieci sympatycznej atmosfery wokół kontaktu z książką. Wyrabianie od najwcześniejszych lat potrzeby obcowania ze słowem drukowanym oraz pogłębienie więzi między książką a dzieckiem.

 


 

 

Jasełka 2015

W ramach projektu „Książki naszych marzeń” zostało przygotowane bożonarodzeniowe przedstawienie. Kolorowe postacie z różnych bajek: „Jaś i Małgosia”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, w ramach projektu „Książki naszych marzeń”  zaprosiły uczniów i ich rodziców w zaczarowany świat baśni i bajek. Przypomniały, że to właśnie książki zawierają wiele cennych życiowych rad, a nie laptop, telefon czy telewizja. Dzieci powinny doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

 

 

„KSIĄŻKI  NASZYCH MARZEŃ"

Nasza szkoła bierze udział w  projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń” . Głównym celem programu jest wzbogacenie oferty książek bibliotek szkolnych o atrakcyjne dla uczniów tytuły, promocja czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

W czerwcu w ubiegłym roku szkolnym zebraliśmy propozycje książek, które dzieci chciałyby znaleźć na półce w naszej bibliotece szkolnej. Za pieniądze z programu szkoła zakupiła książki za kwotę 1628,56 zł, które nie są podręcznikami. Książki te swoją fabułą mają rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.

W ramach programu realizowane będą wystawy, lekcje biblioteczne, przedstawienia teatralne na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem. Odbędzie się spotkanie z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci. Przewidziana jest również współpraca biblioteki szkolnej z  biblioteką publiczną. Biblioteki wspólnie zorganizują spotkanie z twórcą literatury dziecięcej i młodzieżowej jako wydarzenie służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.

 


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2015

Podsumowaniem projektu edukacyjnego, pt. ,, SZANUJEMY PODRĘCZNIKI ” była impreza ,,PASOWANIE NA CZYTELNIKA’’, która odbyła się 27 listopada. Specjalnie na tę okazję, uczniowie klasy czwartej przedstawili program artystyczny dotyczący książki i biblioteki. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przyrzeczenia w obecności Pani Dyrektor Doroty Sobala, wychowawców i nauczyciela bibliotekarza. Po ślubowaniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, uczniowie na pamiątkę otrzymali dyplomy. Następnie obejrzeli  przedstawienie, pt. „Sen Jasia" w wykonaniu uczniów klas drugich. Uroczystość zakończono  pamiątkowymi zdjęciami. Życzymy pierwszoklasistom, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód, niezwykłych emocji i wiedzy. Niech książki rozwijają ich wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.

Ślubujemy:

„Ja uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie uroczyście obiecuję, że będę szanować książki. One pomagają nam w nauce i pracy, uczą miłości do Ojczyzny, wskazują drogę do każdego celu”

Warto organizować dodatkowe zajęcia, by kształtować intelektualny i emocjonalny stosunek do książek i podręczników szkolnych jako źródła wiedzy, przeżyć i już od najmłodszych lat wyrabiać u dzieci nawyk szanowania książek. Uczniowie powinni zatem, dbać o podręczniki, tak by w dobrym stanie trafiały do kolejnych pierwszoklasistów.

 


 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”.- Wisława Szymborska

Pod takim hasłem biblioteka szkolna w dniach 9-20 listopada zorganizowała kiermasz książki. Był on atrakcyjną formą promocji  taniej książki sprzedawanej na terenie szkoły. Cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie chętnie kupowali książki do domowych biblioteczek, na prezenty bądź zwyczajnie "do poczytania".

 

 


WYSTAWA KSIĄŻEK

 

W ostatnim tygodniu października w naszej bibliotece odbyła się wystawa, pt. „Książki, które warto przeczytać”. Jak zauważył Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Jeżeli więc nie chcesz żyć w jednowymiarowym świecie wypranym z emocji, postaraj się polubić książki. Pamiętaj, że czytanie:

 • Zapewnia emocjonalny rozwój
 • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
 • Uczy myślenia, poprawia koncentrację
 • Wzmacnia poczucie własnej wartości
 • Poszerza wiedzę ogólną
 • Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole
 • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
 • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów
 • Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury
 • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

Ekspozycja została zrealizowana w ramach projektu edukacyjnego „Szanujemy podręczniki”


 

PROJEKT "SZANUJEMY PODRĘCZNIKI"

 

Od pierwszych dni września w naszej szkole ruszył projekt edukacyjny „SZANUJEMY PODRĘCZNIKI”, który jest odpowiedzią na rządowy przepis wprowadzający nieodpłatne podręczniki dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i czwartej, które są wła­sno­ścią szkół wy­po­ży­cza­ną uczniom.

Celem programu jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książek, a w szczególności podręczników, mających wpływ na całokształt rozwoju dziecka. Uczniowie wezmą udział w  lekcjach bibliotecznych, wystawach, kiermaszach. Podsumowaniem projektu będzie impreza „PASOWANIE NA CZYTELNIKA”.

A tak, skarżą się zniszczone przez złych czytelników książki:

Jan Huszczy - „Skarga książki”
Jestem książką z dużej szafy.
Wszyscy mówią, żem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozaginał Jaś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś, ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał mnie aż trzy tygodnie.
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Anka, Władka siostra mała,
ta mi kartki wyrywała.
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się zamknę na klucz w szafie!

Kochajmy książki. Pamiętajmy - nie wolno ich niszczyć. Wszyscy lubimy czytać piękne czyste książki.

 

 

 


 

Bajki dla pierwszoklasistów – wystawa książki

Podstawowym  zadaniem biblioteki jest propagowanie czytelnictwa . Jedną z form upowszechniania czytelnictwa są wystawy. W dniach od 17 do 21 października  w bibliotece szkolnej można było obejrzeć ekspozycję stworzoną specjalnie dla pierwszoklasistów. Głównym celem wystawy było:

 1. zapoznanie uczniów z księgozbiorem odpowiednim do wieku, znajdującym się w bibliotece szkolnej,
 2. rozbudzenie zainteresowania książką,
 3. poznanie autorów z różnych stron świata, którzy pisali bajki i baśnie,
 4. wykonanie ilustracji do wybranej bajki lub baśni dowolną techniką plastyczną,
 5. umieszczenie prac dzieci na wystawie na korytarzu w szkole.

Wystawa prezentowała najciekawsze propozycje książek znajdujące się w naszej bibliotece, m.in. bogato ilustrowane bajki, baśnie, książki o tematyce przyrodniczej, przygodowej i fantastycznej. Została zorganizowana w ramach projektu edukacyjnego „SZANUJEMY PODRĘCZNIKI” , cieszyła się dużym zainteresowaniem.

 

Zegar

Kalendarz

February 2023
S M T W T F S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28