Ogłoszenia dla ucznia

Ogólnopolski Telefon
Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
„Niebieska Linia”

0-801-12-00-02 (płatny pierwszy impuls)

Ogólnopolski Telefon Zaufania
Narkotyki-Narkomania

0-801-19-99-90 (codziennie 16.00-21.00)

AKCJA „BOOKCROSSING” W NASZEJ SZKOLE

"DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA”

Od  lutego 2015r. uruchamiamy w naszej szkole oficjalną akcję bookcrossingową w celu popularyzacji czytelnictwa.

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje się coraz popularniejszy w Polsce. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to uwalnianie książki.

Bookcrossing:

• pozwala dzielić się książkami, a nawet śledzić ich wędrówkę,
  • daje szanse na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej zakup,
  • inspiruje rozmowy i dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów.

Wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają!

Jak będziemy organizować BOOKCROSSING w naszej szkole?:

1. Reklamowanie idei Bookcrossingu poprzez  plakaty, hasła informacyjne  oraz informacje na stronie internetowej.
  2. Prezentacja multimedialna na temat idei Bookcrossingu  na lekcjach języka polskiego.
  3. Uroczyste otwarcie regałów bookcrossingowych.
  4. Tworzenie „ Regałów pełnych tajemnic”. Regały będą utworzone w sali numer 1 oraz w bibliotece.
  5. Na regałach zostaną wyłożone książki, które uczniowie za zgodą rodziców przyniosą do szkoły w celu przekazania innym.
  6. Książki, za zgodą rodziców,  należy przynosić do szkoły, gdzie zostaną oznaczone charakterystycznym znakiem.
  7. Oznakowane książki będą „uwalnianie” przez cały rok szkolny. Każdy uczeń zainteresowany przeczytaniem książki może ją zabrać do domu, przeczytać, a następnie przynieść do szkoły i zostawić innym  do ponownego przeczytania.
  8. W tabeli znajdującej obok regału z książkami należy wpisać swoje imię, nazwisko i datę zabrania książki oraz datę jej oddania.

Dbamy o wszystkie „uwalniane” książki i zwracamy je!

Pakiet ratunkowy uczącego się

Czy zdarza Ci się ślęczeć nad książką przez kilka godzin, a po zakończeniu nie mieć pojęcia, czego się uczyłeś? A może zasypiasz nad książkami? Oto kilka rad, które mogą być ostatnią deską ratunku.

1. Unikaj maratonów.

Jeżeli Ty jesteś znudzony i zaspany, to Twój mózg odczuwa to samo, a to nie pomaga w zapamiętywaniu. Zamiast poświęcać wiele godzin pod rząd na uczenie się jednego przedmiotu, podziel materiał tak, aby uczyć się na zmianę po trochu.

2. Jeżeli potrzebujesz przerwy, to rzeczywiście jej potrzebujesz.

Jeżeli masz wrażenie, że nie wytrzymasz już ani chwili dłużej ucząc się, to prawdopodobnie masz rację. Pora na przerwę. Jednak nie powinna ona trwać godziny i polegać na leżeniu przed telewizorem. Aby przerwa była efektywna, powinna trwać od kilku do kilkunastu minut. W jej trakcie możesz:

• iść na spacer,
  • przewietrzyć pokój,
  • wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych,
  • przekąsić coś lub napić się,
  • porozmawiać z kimś na temat nie związany z nauką.

3. Zrezygnuj z coli.

Tym, co powinieneś pić podczas nauki jest woda lub herbata (najlepiej ziołowa, zielona lub czerwona). Cola ożywi Cię na chwilę, ale potem zmęczenie powróci ze zdwojoną siłą.

4. Wyśpij się.

Nie ignoruj potrzeb swego organizmu. Jeżeli mówi Ci on, że powinieneś spać, prawdopodobnie ma rację. Gdy jesteś senny, Twoja nauka i tak jest nieefektywna. Co więcej, sen uporządkuje to, czego się nauczyłeś, sprawi, że łatwiej to sobie przypomnisz i pomoże Ci się skoncentrować. Już piętnastominutowa drzemka może zdziałać cuda.

5. Wyznacz sobie realny cel.

Podziel sobie materiał na części i wyznaczaj sobie cele, które rzeczywiście jesteś w stanie zrealizować. Będziesz w stanie ocenić ile masz już za Tobą, a jeżeli zrealizujesz plan, będziesz miał powody do zadowolenia.

6. Dostarczaj sobie energii.

Podczas nauki nie powinieneś się głodzić ani objadać. To pierwsze powoduje, że Twemu mózgowi brakuje energii, drugie powoduje odpływ krwi z mózgu do trzewi, co sprawia, że jest on niedotleniony i też nie pracuje dobrze. Unikaj jednak słodkich i słonych przekąsek. Najlepiej będzie, jeżeli będziesz podjadać orzechy i suszone owoce. Na trudne chwile zarezerwuj sobie kostkę gorzkiej czekolady.

7. Mądrze zaplanuj powtórki.

Nie czekaj z powtórką do czasu, aż opanujesz cały materiał. Powtarzaj często małe fragmenty wiedzy. Dzięki temu będziesz miał pewność, że powtórzysz wszystko, a ponadto większa liczba powtórek gwarantuje lepsze zapamiętanie materiału. Pierwszy raz przypomnij sobie to, czego się uczyłeś zaraz po zakończeniu nauki.

September 2017